Три године рата са екстремистима ДАЕШ-а довеле су до уништења огромних делова северног и западног Ирака, за чију обнову ће, како процењује влада у Багдаду, бити потребно око 100 милијарди долара.
Најразоренији град је Мосул, где, према проценама Уједињених нација, око 40.000 кућа треба поново изградити или обновити, пренела је агенција АП.
Око 600.000 становника не може да се врати у град, у коме је некад пре сукоба живело око два милиона људи.
Биће потребне године да се рашчисте рушевине, а Мосул је само делић слике рушевина које су за собом оставили екстремисти.
Ирачка војска и коалиција предвођена САД успела је да отера екстремисте широм земље, али цена победе је превисока, навела је америчка агенција.
Ирак очекује да у обнови помогну Саудијска Арабија и друге заливске земље, као и Иран.
Уједињене нације обнављају делове инфраструктуре у двадесетак ирачких градова, али новац за то представља делић онога што ће бити потребно.
Трампова администрација саопштила је да неће да плати масовну обнову.
Већина урађених ствари догодила се као резултат појединаца који су личну уштеђевину искористили да обнове куће и продавнице најбоље што могу.
Скоро сваком месту или граду који су држали исламисти потребна је обнова у мањем или већем степену.
Агенција АП истакла је да се 2,7 милиона Ирачана вратило у места из којих су побегли због екстремиста и борби, али да више од три милиона не може да се врати у своје домове и да се налази по камповима.
Корупција и оштре верске поделе чине ствари још тежим, навео је АП.
Подручја са највише уништених грађевина и инфраструктуре су већински сунитска, док у влади у Багдаду доминирају шиити.
Страхује се да, ако сунитска популација осети да је напуштена и остављена да се бори за себе у разореним градовима, оклевање може да доведе до нове генерације екстремиста.
Ако се Мосул не обнови то ће довести до поновног рађања тероризма, закључио је председник Општине Мосул и саветник за реконструкцију провинције Ниниве Абдулсатар ел Хабу.
Танјуг