Он је у ауторском тексту објављеном у „Њујорк тајмсу“ рекао да су многи позитивно одговорили на апел САД тако што су прекинули трговинске односе и дипломатске везе и „протерали“ севернокорејске раднике.
„Наша мирољубива кампања притиска је за близу 90 одсто смањила извозне приходе Северне Кореје, од којих се велики део користи за финансирање илегалног развоја оружја. Надамо се да ће та међународна изолација натерати режим да започне озбиљне разговоре о напуштању нуклеарног и ракетног програма. Врата за дијалог остају отворена, али смо јасно истакли да режим мора да нађе свој пут за повратак за преговарачки сто“, рекао је Тилерсон.
Према његовим речима, одбрана од тероризма остаје један од најважнијих приоритета америчког председника Доналда Трампа, а агресивна стратегија администрације за сузбијање ДАЕШ-а даје већа овлашћења америчким војним заповедницима на бојном пољу.
„Док је наша војска учествовала у чишћењу Ирака и Сирије од ДАЕШ-а, наше дипломате су наставиле са пружањем хуманитарне и друге помоћи, попут разминирања, обнављања извора воде и енергије и враћања деце у школу“, рекао је Тилерсон.
Говорећи о Русији, Тилерсон је казао да нема илузија о каквом се режиму ради, али да постоји потреба за заједничком сарадњом у областима где се заједнички интереси преплићу, попут Сирије.
„Сада када је руски председник Владимир Путин потврдио посвећеност женевском политичком процесу, који подржавају УН, очекујемо да ће га Русија поштовати. Уверени смо да ће испуњење тих преговора довести до ослобађања Сирије од Башара ел Асада и његове породице“, рекао је Тилерсон.
Тилерсон се у тексту осврнуо и на свој мандат, Споразум о иранском нуклеарном наоружању и изазовима у пословању са другим земљама.
Танјуг