Кад је јутро горе од вечери
Из желуца у крв доспева мања количина попијеног алкохола, а највећи део упијају зидови дванаестопалачног црева, који су прошарани великим бројем крвних судова. Истовремено, молекули етанола (основног састојка сваког алкохолног напитка) преко крви стижу до вратне вене, која води до јетре. Ту се разлаже одређена количина молекула, док остали настављају да круже по крвотоку, све док поново не дођу до јетре. Процес се тако понавља: јетра разлаже нову количину молекула.
Алкохол тако путује нашим крвотоком све док његова концентрација не падне до природног нивоа.
Јетра прерађује око 90 одсто попијеног алкохола, остало излучују бубрези кроз урин, плућа током дисања и кожа преко зноја. Јетра за разлагање етанола лучи три фермента. Уз помоћ прва два етанол оксидира и претвара се у ацеталдехид, који се затим уз помоћ трећег фермента претвара у сирћетну киселину. Она се даље разлаже на воду и угљен-диоксид, уз ослобађање енергије.
Од свих продуката разлагања ацеталдехид је најтоксичнији и што брже напусти организам, то ће се пре побољшати човеково стање, а органи ће претрпети мање штете.
Како помоћи јетри
У везивању ацеталдехида може да помогне и обичан активни угаљ, који се може попити и уочи празновања — то ће знатно олакшати јутарње стање. Добро ће доћи и овсена каша или пиринач.
Главни напад етанола на себе прима јетра, добро ће јој доћи ако је растеретите. Довољно је чешће пити воду како би алкохол напуштао организам заједно с урином. Топли туш убрзава избацивање алкохола знојењем, као и трчање или активно вежбање, под условом, наравно, да сте у стању да натерате себе да то радите. За оне који имају проблеме с кардио-васкуларним системом ова врста лечења мамурлука се не препоручује.
Одлични су против мамурлука и цитруси, рецимо поморанџа или грејпфрут.
Разуме се, не треба пити на празан желудац, пошто алкохол из система за варење доспева право у крв веома брзо. Храна овај процес успорава три до четири пута. Ипак, треба имати у виду да јетра активно ради, покушавајући да разложи и избаци етанол с ацеталдехидом. Не треба је преоптерећивати великом количином хране, а посебно не масне. Апетит је најбоље утолити лаганим супама, кашама, белом рибом, пиреом од поврћа и другом лако сварљивом храном. Пошто алкохол нарушава равнотежу натријума и калијума у организму, треба навалити на намирнице као што су банане или кромпир.
Клин се клином избија
„Можда је чудно што ово говори лекар, али с мамурлуком се најлакше излази на крај уз помоћ — алкохола. Десет до 12 сати после пијанчења може се попити 50 до 70 грама жестоког алкохолног пића, уколико сте пили жестину, или еквивалентна доза неког другог пића. Ипак, овај савет не треба редовно примењивати, посебно не треба да му прибегавају алкохоличари — јутарња чашица код њих ће по правилу довести до новог пијанства“, каже Алексеј Бујеверов, професор Првог московског државног медицинског универзитета „И. М. Сеченов“.
Уколико општа слабост и главобоља не прођу чак ни после доручка, туша и других помоћних средстава, треба покушати с лековима. Може се попити аспирин, при чему онај у шумећим таблетама делује брже.