Митрополит црногорско-приморски припремио је Апел за одбрану Косова и Метохије којим, како Танјуг наводи, апсолутно игнорише унутрашњи дијалог који је иницирао председник Србије Александар Вучић, те сматра да је замрзнут конфликт једина разумна одлука.
Председник Србије Александар Вучић неће коментарисати изјаву митрополита црногорско-приморског до 14. јануара, када ће на Јавном сервису говорити и о тој и о другим оптужбама на његов и рачун тима који води.
Танјуг пише да је данас више пута покушао да добије коментар председника Вучића на Амфилохијеву изјаву у којој је изразио бојазан да политика председника „води издаји Србије и Косова“, а из Кабинета председника је речено да о томе неће говорити до 14. јануара.
Митрополитова изјава изазвала је од јутрос праву лавину коментара представника власти у Србији, али и дела опозиције.
Ово је тек почетак
Потпредседница Владе Зорана Михајловић каже да је председник Александар Вучић последњи човек у Србији коме се може рећи да не води рачуна о Косову и нашим грађанима који тамо живе.
Реагујући на изјаву митрополита црногорско-приморског Михајловићева у писаној изјави истиче да питање Косова не треба да буде питање око кога ће било ко, „па и митрополит Амфилохије“, делити људе на „патриоте“ и „издајнике“.
То је, додаје, питање око кога сви треба да се окупимо како бисмо пронашли најбоље решење за наше грађане и будућност Србије.
„Само што, за разлику од неких других који су лупањем у груди патриотске користили Косово за добијање политичких поена, али и за стицање великог новца, док је све више Срба напуштало Косово, Вучић конкретно помаже опстанак и безбедност наших грађана. А најбољи резултат је да се највише деце у Србији управо рађа на КиМ и да није било ниједног етнички мотивисаног убиства наших грађана“, навела је Михајловићева.
Она очекује да ће се појачавати напади националиста на Вучића, како се унутрашњи дијалог буде ближио крају.
Наручени напад
Генерални секретар Председника Србије Никола Селаковић рекао је да се митрополит Амфилохије бави враџбинама, када говори о страховању да ће „Александар Вучић предати Косово и Метохију“.
Председник Србије Александар Вучић неће водити политику додворавања Амфилохију својих претходника, која је довела до све мањег броја Срба на КиМ, већ ће наставити политику која води повећању броја Срба у јужној српској покрајини, рекао је Селаковић гостујући на Радио-телевизији Србије.
Изјаве митрополита Амфилохија против председника Србије Александра Вучића наручени су напад и дисквалификују свакога ко на тај начин иступа као представник црквених власти, сматра директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић.
„Сматрам да је ствар о нарученом нападу и да је реч о чину који, понављам, дисквалификује сваког оног ко на тај начин иступа као представник црквених власти, чини га човеком који се бави опозиционим политичким деловањем на један вулгаран и непримерен начин“, рекао је Ђурић гостујући на телевизији „Пинк“.
Ђурић је навео да је у питању човек који је два пута „живом Александру Вучићу држао опело“, а да се овом изјавом сврстао у ред политичара.
Од клетви нико није ојачао
Од клетви Амфилохија Радовића ниједан Србин на Косову и Метохији није ојачао, али је од напора Александра Вучића косовска независност постала много слабија, оценио је данас министар одбране Александар Вулин у изјави за јавност достављеној медијима.
„Амфилохије Радовић је Александра Вучића и мене два пута живе сахранио, држећи нам опела и против и људских и против Божјих закона“, рекао је Вулин, реагујући на изјаву митрополита црногорско-приморског.
„Када је КиМ заиста било издато и напуштено, Амфилохије Радовић није сахрањивао живе и није бацао клетве на оне који су забрањивали српско име у Црној Гори и признали Косово као независну државу, а правдали и хвалили НАТО бомбардовање“, саопштио је Вулин.
Где су били две деценије
Народни посланик Александар Чотрић изјавио је данас да потписници Апела за одбрану Косова и Метохије, укључујући митрополита Амфилохија, прећуткују да су управо они били она „духовна елита“ Срба која је пре две деценије „служила као погонско гориво сулуде политике ондашњег режима“ и поручио им да су закаснили две деценије.
И митрополит Амфилохије и остали потписници Апела, истиче Чотрић, тада је требало да апелују на Слободана Милошевића да прекине с политиком која је неизбежно провоцирала сукоб са НАТО-ом и водила губитку Косова и Метохије.
Социјалистичка партија Србије саопштила је да верује да изјава коју је дао митрополит црногорско-приморски представља његов лични став и израз само његовог анимозитета, а не званичан став Српске православне цркве.
У саопштењу за медије СПС наводи да подржава иницијативу председника Александра Вучића о унутрашњем дијалогу о КиМ, чији је циљ да се изнађе правично решење за судбину српског народа и наших светиња у јужној покрајини, те да је жеља те странке да се изнад свега одржи јединство нашег народа и државе у овом важном питању, а не да се изазивају нови конфликти и међусобно оптуживање.
У Либералнодемократској партији сматрају да је Апел, који је иницирао митрополит Амфилохије Радовић са групом професора, политичара и с владикама СПЦ, чин лажне борбе за интересе грађана Србије и да само додатно дели већ подељено и посвађано друштво.
Јер, како оцењују у ЛДП-у, питање Косова није питање уског круга потписника писма, већ је решавање косовског проблема заједно са Приштином у нашем интересу, с обзиром на то да од споразума Срба и Албанаца зависи опстанак људи који овде живе и раде.
„Ритуално жртвовање, на које неко данас позива, заправо је само позив на самоубиство једног народа и једне земље“, примећују у ЛДП.
Митрополија: Хајка на митрополита
Вечерас су се огласили и свештеници Митрополије црногорско-приморске, који у саопштењу подржавају митрополита Амфилохија и осуђују реаговања на његову изјаву називајући их хајком против митрополита.
Они, такође, критикују српске политичаре Николу Селаковића, Зорану Михајловић, Марка Ђурића и Александра Вулина, наводећи и да питање Косова није београдско већ свесрпско.
„Знамо и сведочимо да митрополитова, често пута и оштра реч, није упућена лично ни против кога, него је искључиво изговорена за добро, за очување не само Косова и Метохије, него и образа и угледа оних који доносе судбоносне одлуке у овом народу“, тврде у саопштењу архијерејски протопрезвитери у Митрополији црногорско-приморској, преноси портал „Аналитика“.
Свештеници сматрају да медијска хајка показује да је „проблем много дубљи“ од једне митрополитове изјаве и да такве реакције може да произведе само „истина коју је митрополит Амфилохије рекао“.
У саопштењу наводе да их забрињава то што су, како кажу, „челници Србије кренули да спроводе дукљанско-монтенегрински приступ Косову и Метохији“.
Критикују што се „на овом примеру показује интенција да се косовско-метохијско питање искључиво представи и решава као „србијанско“, „београдскопашалучко, а не као свесрпско питање“.
Свештенство Митрополије црногорско-приморске сматра и да унутрашњи дијалог о Косову и Метохији није потребан, и наводи да подржава речи српског патријарха Иринеја да се никада не сме дати сагласност за отуђење Косова.
Огласио се и један од потписника Апела за одбрану Косова и Метохије професор Милош Ковић, који је такође изразио протест због „срамног напада“ на митрополита Амфилохија, саопштено је из ДСС.
Двери су такође реаговале саопштењем у коме оцењују да председник Србије неће моћи да убеди СПЦ у исправност његове политике када је у питању Косово и Метохија.
Танјуг