Амбасада Сједињених Америчких Држава у Београду одбила је да изда визу начелнику Генералштаба Љубиши Диковићу. Како Спутњик сазнаје у Министарству одбране, генералу Диковићу начелник Здруженог Генералштаба Оружаних снага САД генерал Џозефа Данфорд упутио је позив за учешће на Kонференцији начелника генералштабова за борбу против насилних екстремистичких организација. Скуп је одржан 23. и 24. октобра 2017. године у Вашингтону.
Београдски медији тврде да су Американци позвали Диковића да одржи војна предавања у САД, али су потом одбили да му издају визу због тога што је, како наводе, присуствовао руско-белоруској војној вежби у септембру прошле године.
Војни коментатор „Политике“ и сарадник Спутњика Мирослав Лазански каже да није сигуран да је то прави разлог неиздавања визе, али да је свакако реч о притиску на генерала Диковића као начелника Генералштаба. Можда је то порука због невладиних организација које стално имају притужбе на његово понашање у време рата на Косову и Метохији, каже Лазански.
Он за Спутњик открива какво је објашњење добило Министарство одбране Србије због неиздавања путног одобрења првом официру српске војске.
„Кад је Министарство одбране службено питало Амбасаду САД о чему се ради, они су рекли да је то став конзуларног одељења. То је такође једна врста лицемерја. Нико не може да ми каже да то одељење самостално доноси одлуке мимо Стејт департмента или Амбасаде. Они су се тако ’извукли‘, то остаје као једна врста сазнања уз оно што доживљавамо. И Ивицу Дачића као министра спољних послова, када је ишао на састанак у Вашингтон, практично су свукли и изули из ципела на аеродрому, то нам говори како нас Американци третирају“, каже Лазански.
Он додаје да у овој ситуацији Србија мора да покаже достојанство, а пре свега да поштује саму себе, без обзира на економску или војну моћ, јер нас у супротном неће поштовати ни друга страна. Према мојим сазнањима, Министарство одбране ће на неки начин поступити реципрочно, каже Лазански.
„Ми ћемо смањити ту врсту сусрета са америчким званичницима, видећемо у којем правцу ће се ствари даље одвијати. Мислим да ово што су урадили Диковићу не може остати без одговора српске стране, у смислу да и ми било којој америчкој војној делегацији која жели да дође у Србију можемо да кажемо: ’Не можете да уђете‘. Њима нису потребне визе, али можемо им то показати на други начин. Била би то нека врста шизофреније, да дође нека америчка војна делегација у Србију, а наш начелник Генералштаба није добио визу за Америку“, оцењује Лазански.
Он ипак не верује да би због ускраћивања визе за пут у САД генералу Диковићу могло да дође до отказивања договорених заједничких војних вежби са НАТО-ом.
„Не треба мешати ову врсту сарадње и посете америчких војних званичника Београду. Уколико, рецимо, жели да дође неки амерички генерал у посету Србији у оквиру сарадње с Националном гардом Охаја, ми једноставно можемо да му кажемо да се за то нису стекли услови. Ако не покажете неку врсту реципроцитета, онда сте нула у међународним односима“, подвлачи Лазански.
На крају разговора за Спутњик он каже да је, ако је спорно Диковићево присуство на војној вежби Русије и Белорусије у септембру прошле године, важно рећи да су тој вежби присуствовали и амерички војни посматрачи.
У Министарству одбране кажу да је начелник Генералштаба Војске Србије до сада више пута путовао у Сједињене Америчке Државе, на позив америчких државних и војних званичника i da se од америчке стране очекује званично образложење о разлозима и тренутном статусу апликације.