Након што је тужилаштво затражило да пред судом буду упаљени мобилни телефони које су свједок сарадник Саша Синђелић и бивши генерал српске жандармерије Братислав Дикић користили током планирана наводног државног преврата у Црној Гори, догодио се својеврстан скандал, који је, по свему судећи, још више продубио ионако огромно неповјерење које влада на релацији између одбране и тужилаштва.
Како би биле отклоњене све сумње да спорни телефони нису злоупотребљени, адвокати одбране су инсистирали да службеници суда прво покушају да упале телефоне како би се утврдило да ли им је празна батерија, односно да ли је неко њима манипулисао у међувремену.
Исход овог „експеримента“ у судници показао је да батерија одузетог Синђелићевог телефона стоји на 94 одсто попуњености, а истовремено је укључен и телефон марке „Леново“ одузет од Дикића који је показивао напуњеност од 76 одсто.
Након тога је адвокат одбране Горан Петронијевић одмах затражио да се поменути телефони издвоје из доказног материјала с обзиром да је немогуће да телефони имају толики постотак попуњености батерије након што су готово годину дана стајали запечаћени у згради суда.
„Не може телефон да стоји запечаћен годину дана у депоу, а да има 94 одсто батерије. Таква технологија не постоји“, навео је Петронијевић, уз опаску да је неко очигледно „вршио манипулацију над телефонима“ и да се „нада да то није тужилаштво“.
Након што је објелодањено да су неки од главних доказа у поступку компромитовани, огласило се и тужилаштво, односно главни специјални тужилац Миливоје Катнић, који је казао да нико из тужилаштва није манипулисао телефоном и да се истовремено нада да то није учинио нико од одбране.
Такође, ријеч је узео и оптужени генерал Братислав Дикић који је саопштио да је полицији приликом хапшења предао шифре својих телефона, јер, како је рекао, „није имао шта да крије“, али да исто тако сумња да је њима манипулисано, јер је у њима касније видио, како каже, „поруке, фотографије и податке“ који су му били непознати и за које је тек касније сазнао из оптужнице.
С обзиром да су се у том тренутку и одбрана и тужилаштво практично усагласили да је дошло до озбиљне компромитације доказа, суд је био приморан да објави получасовну паузу, да би се тек након пуних сат времена суђење поново наставило, уз присуство вјештака Предрага Бољевића који је иступио са тврдњом да је сасвим могуће да телефони буду практично пуни чак и након више мјесеци некоришћења.
Ипак, адвокати одбране очигледно нису били импресионирани са мишљењем вјештака, истичући да је његов исказ „неподношљиво неприхватљив“, уз захтјев суду да наложи истрагу о овом случају.
Интересантно да је адвокат Петронијевић примијетио је да је вјештак Бољевић на суду „изнео тврдњу која се мери са чињеницом да на марсу постоји живот“, нако чега је одбрана инсистирала да и сви преостали телефони оптужених који су били депоновани у суду буду упаљени како би се на лицу мјеста проверио и њихов ниво попуњености батерије.
Резултат новог експеримента је био да велика већина тих телефона не могу уопште да се укључе, па чак и када је ријеч о најновијим моделима „Самсунга“ и „Ајфона“, што је само потврдило инсинуације да је дошло до манипулације доказима, и да се исказ вјештака не може узети као валидан.
На крају дана, ипак, поново је реаговао тужилац Катнић који је позвао да се поступак надаље не одуговлачи, уз апел да се суђење настави са „другим свједоцима и материјалним доказима и да се утврди ли је неко крив или не, а не да се остане на нивоу басни и бајки“.