Наводи се да вирус преносе дивље свиње и да ловци сада убијају што више тих животиња.
„Дојче веле“ наводи да Афричка свињска куга (АСП), као што јој и име каже, не потиче са европског континента, пошто јој је порекло јужно од Сахаре где је преноси такозвани меки крпељ, паразит из тропских и суптропских предела.
Тај паразит се храни свињском крвљу, а вирус АСП може да преживи само у крпељима или свињама. Преношење преко птица-селица зато није вероватно, а ни људи не могу да оболе од њега. Иако у Европи нема меких крпеља, АСП се све чешће региструје, а разлог је што вирус путем телесних течности може да се преноси директно из свиње у свињу.
„Дојче веле“ наводи да су први појединачни случајеви обољења забележени у Шпанији и Португалији ’90-их година прошлог века, али је брзо успостављена контрола над вирусом, којег је било и на Сицилији.
Наводи се да је највећа епидемија управо у току у балтичким земљама и источној Европи — од Грузије до Чешке и од Естоније до Украјине. Епидемија је вероватно почела да се шири из лучког града Потија, пошто је тамо један брод из Африке 2007. бацио помије које су биле контаминиране.
Представница Института за здравље животиња „Фридрих Лефлер“ каже да су се тиме вероватно заразиле дивље свиње ријући по ђубришту. Прве инфекције у Литванији и Пољској су дијагностификоване код дивљих свиња 2014, а посебно је драматична ситуација у југоистичној Пољској на граници са Словачком.
Наводи се да нема вакцине против АСП-а и да, када се вирус појави на некој фарми, све животиње морају да буду убијене. Да би спречили ширење вируса, ловачка удружења су интензивирала лов на дивље свиње на одређеним подручјима како би се смањио број животиња.