Глишић је, гостујући на РТС-у, навео да јапански премијер у Србију стиже у понедељак 15. јануара, у поподневним сатима. Најпре ће имати сусрет са председником Александром Вучићем, а касније ће се наставити разговори на економском плану.
Амбасадор Глишић је истакао да је ово прва посета јапанског премијера Србији, као и да је пре тога премијер Јасухиро Накасоне посетио Југославију 1987. године.
„Ово је велики сигнал за јапанске фирме да наставе да улажу у Србију, говори о томе да је Србија један регионални центар, значи може да се ради у Србији, а из Србије може да се ради около у региону и сарађује“, објаснио је Глишић.
Указао је на то да је Србија једина земља која ће се наћи у распореду јапанског премијера.
„Управо је то успех ове посете, јер то је велики сигнал да се на Србију рачуна, а наравно Јапан исто подржава и наш приступ Европској унији“, додао је Глишић.
Прошле године обележено је 135 година од прве званичне комуникације између Србије и Јапана, рекао је он и додао да је већ неко време присутан узлазни тренд у билатералним односима двеју земаља.
Како је навео, две државе прошле године доживеле су велики позитиван излет на економском плану.
„Ради се о једној великој фирми ’Јазаки‘ која ће да запосли 2.000 људи у Србији код Шапца“, закључио је Глишић.
Пред посету Шинза Абеа најављено је да је Србија заинтересована за јапанске инвестиције у аутомобилску, хемијску, фармацеутску, ИТ индустрију, пољопривреду, заштиту животне средине и туризам, док је с друге стране оцењено да наша земља постаје све привлачнија за јапанска улагања.
Танјуг