Захваљујући климатским променама и убрзаном отапању леда ниво океана расте, а морско дно се деформише. Научници са Делфт универзитета у Холандији објавили су истраживање у којем тврде да је морско дно толико деформисано да су сва мерења раста нивоа мора у протекле две деценије потпуно погрешна.
Сателити су ти који прате раст мора, али нису у могућности да региструју промене на морском дну. Када се у обзир узму незамисливо велика количина вода и њен волумен, израчунато је како су сателити „промашили“ чак додатних осам одсто пораста нивоа мора.
Ова голема редистрибуција масе није једини фактор који утиче на преобликовање океанског дна. У обзир треба узети, уз отапање ледника, и топлинско истезање воде као и постотак соли у води.
Баланс није на исти начин поремећен свуда на планети. Док се лед топи, један део коре, посебно на северној хемисфери, „извија“ се према споља, док на јужној хемисфери „пропада“.
Велики део редистрибуције масе на површини узрокован је отапањем Гренланда и глечерских регија које окружују Арктички океан.
Када се све узме у обзир чини се како ниво мора годишње порасте додатних 0.1 милиметар који претходно није био урачунат у пројекције.
Потискивање дна сваког океана према доле није занемарљива ствар, а чини се да ће се с временом и погоршати. Израчунати промене такође није једноставно, а тим који је радио на истраживању на више је начина рачунао колико леда са копна и воде „улази“ у океане. За то су користили низ компјутерских модела виртуалних океана.
„Како бисмо тачно израчунали раст мора, у обзир морамо да узмемо и деформацију океанског дна“, написали су научници у раду.
Редистрибуција воде делује и на земљину ротацију, због чега се северни пол полако „приближава“ Великој Британији.