„Не смеју се игнорисати стварни ризици ширења хемијског тероризма ван Блиског истока, узимајући у обзир посебно значајан сегмент страних бораца међу екстремистима“, рекао је он.
Лавров је нагласио да су терористи који су из иностранства дошли у Сирију и Ирак „већ добили прилику да стекну практична искуства и вештине у стварању и употреби хемијског оружја“.
При томе неке западне земље више воле да затварају очи на чињеницу да терористи у Сирији и Ираку употребљавају и производе хемијско оружје, док за то неосновано оптужују Дамаск.
„Више пута смо предлагали усвајање резолуције Савета безбедности УН или макар изјаву његовог председника којом се осуђују конкретна дела хемијског тероризма у Сирији и Ираку. Нажалост, сви наши предлози увек су дочекани снажним противљењем неких наших западних колега који више воле да игноришу чињенице да терористи употребљавају, па чак и производе хемијско оружје, и износе неосноване оптужбе на рачун Дамаска“.
Лавров је изјавио да Русија инсистира на што скоријем почетку преговора о међународној конвенцији за борбу против хемијског и биолошког тероризма.
„Русија је предложила да се развије нови правно обавезујући инструмент — међународна конвенција за борбу против хемијског и биолошког тероризма. Нацрт конвенције представили смо на Конференцији о разоружању у Женеви. Позивам на што скорији почетак преговора о његовом усклађивању“, додао је Лавров.