Нове борбе избиле су данас око владиних зграда у јеменској луци Аден, привременој престоници земље, у коју се председник Абед Рабо Мансур Хади под подршком сунитске арапске коалиције са Саудијском Арабијом на челу склонио пошто су шиитски побуњеници Хути 2015. године заузели главни град Сану.
Британски медији наводе да је неименовани извор из јеменске владе изјавио да ће, уколико коалиција коју предводе Саудијци не обузда сепаратисте Јужног транзиционог савета (СТЦ), који траже отцепљење Jужног Јемена, Хадијеви војници напустити прве линије фронта на којима ратују са Хутима и вратити се у Аден.
Како се наводи, Уједињени Арапски Емирати помажу војно СТЦ, снаге формиране прошле године са циљем обављања независне државе Јужни Јемен, док Хути имају подршку Ирана.
Сергеј Серебров са Института за оријенталистику Руске академије наука за Спутњик каже да смо сведоци пројекта Уједињених Арапских Емирата и Саудијске Арабије на југу Јемена.
„Ове земље од 2016. године покушавају да остваре своје интересе у Јемену и сада имају озбиљна неслагања по питању стратегије коалиције на југу. Дакле, није проблем у сепаратистима, него пре свега у активностима коалиције. Ова криза ће трајати све док се не заврши рат, а једини начин да се избегне хуманитарна катастрофа је обустављање војних активности коалиције, као и укидање блокаде Јемена, јер је та земља на прагу највеће хуманитарне катастрофе у историји човечанства. Уколико земље које чине коалицију буду наставиле по старом, ове године никакво посредовање и успостављање дијалога више неће бити потребно, јер ће бити касно“, упозорава Серебров.
Како каже, ситуација у Јемену ће гурнути цело Арабијско полуострво у амбис.
„Кључну улогу у кризи у граду Адену играла је коалиција, њене војне операције против савеза Хута и бившег председника Салеха. Иначе, након што је Салех убијен, Генерални народни конгрес и Хути настављају заједно да се супростављају агресији споља, док на југу Јемена Саудијска Арабија и УАЕ и даље реализују своје пројекте“, напомиње Серебров.
Према његовим речима, Иран не учествује у Јеменској кризи и тврдња да су Хути агенти утицаја Техерана нема никакво утемељење.
„Рат у Јемену траје већ три године и засад није пронађен ниједан доказ да Иран материјално помаже Хуте. Чињеница да Хути развијају ракетни програм нема везе са ’испорукама делова‘ из Ирана, јер је територија Јемена блокирана откако је почео рат. Територија која је под контролом Хута граничи се искључиво са територијом Саудијске Арабије, а испоруке оружја или делова рибарским чамцима из Ирана је немогућа опција јер бродови чланица коалиције блокирају све приступе Јемену“, објашњава Серебров.
Иначе, Северни и Јужни Јемен уједињени су након грађанског рата који је трајао од 1986. до 1990. године, а становници југа земље су одавно заговарали већу аутономију, али и отцепљење, жалећи се на доминацију севера.