То што амерички лидер Москву и Пекинг није назвао „непријатељима“ већ „супарницима“ руски аналитичари тумаче као „позитиван сигнал“.
„Трамп није рекао ништа ново. Када он Русију и Кину назива главним супарницима Сједињених Држава, то је сасвим нормално. У сваком случају, то је боље него када је друг Обама, заједно са епидемијом еболе и Исламском државом, назвао Русију главним непријатељем САД. Трамп само говори реално. Уосталом, ко још, осим Русије и Кине, може да се такмичи у економији, политици и геостратегији са САД? Као што сам већ рекао, то је одраз стварности. Ово је било прво Трампово обраћање нацији, после његовог избора за председника и ступања на дужност. Осим о Русији и међународној политици, он је изнео и много интересантних ставова о стању америчке економије у овом тренутку. Америчка привреда је у порасту и јача је него што је била у Обамино време, а Трамп је свестан да постоје изазови, како унутрашњи тако и спољни. Ти спољни изазови су, наравно, Русија и Кина. То је признање стварног стања — после стравичне кризе и катастрофалног пада деведесетих година, Русија се уздигла и данас заједно са Кином и САД спада у три водеће светске силе“, рекао је за Спутњик руски аналитичар Александар Домрин.
Трамп је, током годишњег говора у Конгресу, Русију и Кину окарактерисао као супарнике Сједињених Држава, који бацају изазов америчким интересима, економији и вредностима.
Он је инсистирао да се обезбеди „моћ“ САД и затражио је од Конгреса да одобри новац за модернизацију војске и обнову нуклеарног арсенала, како би САД биле „јаче у спречавању агресије“.
Нуклеарни капацитети САД морају да буду „тако моћни да одврате све од било каквог чина агресије“, навео је Трамп, истовремено изражавајући наду да нуклеарно оружје никада неће бити искоришћено.
Изјаве америчког председника о потреби да се заустави смањење војног буџета земље и да се модернизује нуклеарни потенцијал поклапају се са позицијом америчког Конгреса и повећавају међународне тензије, сматра војни експерт Виктор Мураховски.
„Конгрес је сада главни ’јастреб‘ у САД, главна локомотива америчког развоја војно-индустријског комплекса. У оваквој атмосфери се могло очекивати од председника да ће позвати на неку врсту разумности и адекватности, на поштовање међународних споразума, али изгледа да и Трамп и Конгрес иду на трку у наоружању, а то повећава међународнe тензијe“, рекао је Мураховски.
Према његовим речима, све те изјаве су већ оличене у овогодишњем војном буџету, а „биће још горе“.
Мураховски је такође истакао да су све те идеје већ биле изложене у доктрини и током утврђивања војног буџета САД.
„Управо су комитети Конгреса за одбрану иницирали војни буџет и у поређењу са захтевом администрације повећали га за око 60 милијарди долара. Додатна средстава су издвојена за спровођење операција, за помоћ неким америчким савезницима и на развој и куповину одређених врста оружја“, рекао је војни експерт.
Подсетимо, према новој Стратегији националне безбедности САД, Вашингтон треба да буде спреман за „дугорочно стратешко супарништво“ са Русијом и Кином. С друге стране, Конгрес је раније одобрио војни буџет од око 700 милијарди долара. Трамп намерава да 2019. године затражи 716 милијарди долара за оружане снаге.