Комисија је основана у децембру 2017. године на иницијативу научног руководиоца Института за безбедан развој нуклеарне енергије Руске академије наука и председавајућег Руске научне комисије за заштиту од зрачења, дописног члана Руске академије наука Виктора Иванова. Главни циљ комисије је утврђивање порекла изотопа рутенијум-106 (Ru-106) примећеног у неколико европских земаља у септембру и октобру 2017. године, као и његовог могућег утицаја на здравље становништва.
Први састанак чланова комисије одржан је у среду у Институту у Москви, наводи се на интернет страници Института. Разговарано је о резултатима мерења и анализе дистрибуције Ру-106 у септембру и октобру 2017. године.
На основу мерења спроведених у европским земљама и Русији, закључено је да је укупна активност Ру-106 откривена у ваздуху од краја септембра до почетка октобра 2017. године око 100 терабекерела.
„На основу расположивих података комисија је дошла до закључка да су све последице по здравље становништва искључене“, наводи се у саопштењу.
Институт истиче и да израчунавања модела, изведена у различитим земљама, међусобно одговарају, али због великих неодређености тренутно није могуће извести закључак о месту локализације извора рутенијума. Истовремено, хипотеза о „медицинском“ пореклу Ru-106 (као медицинског терапеутског извора) може бити искључена, закључила је комисија.