Амерички медији инсистирају на томе да Русија представља „највећу претњу“ за Сједињене Америчке Државе и да је Трампов тим био у дослуху са Русијом како би победио Хилари Клинтон.
Међутим, портал ВНД наводи да треба обратити пажњу на „много моћнију државу“ — комунистичку Кину, која повећава свој утицај у академским, владиним и корпоративним круговима Сједињених Америчких Држава.
Кинеске корпорације, које добијају огромне субвенције од државе или припадају директно народној републици, купују бројне компаније, захваљујући којима ће Кина имати утицај на Вашингтон.
Међу таквим предузећима је највећи светски произвођач свињетине „Смитвил фудс“ (Smithfield Foods), технолошка компанија „Моторола мобилити“ (Motorola Mobility), као и компаније за информационе технологије „Инграм микро“ (Ingram Micro).
Позивајући се на „Индустри вик“ (IndustryWeek), портал наводи да Кина такође добија контролу над америчким енергетским, авијационим, па чак и компанијама за забаву.
Без обзира на чињеницу што Трамп брани принцип „Америка на првом месту“, трговински дефицит САД са Кином наставља да расте и, према најновијим подацима, износиће више од 346 милијарди долара — што је дефицит забележен 2016. године.
Захваљујући донацијама, Кина такође спонзорише универзитетске програме који промовишу националне интересе земље.
Истовремено, Кина користи економски утицај за добијање „геополитичких уступака“ од америчких корпорација. На пример, ова земља је затражила од међународне мреже хотела „Мериот“ (Marriot) да исправи грешку у истраживању, у којем је Тајван означен као посебна држава. Тренутно је „Мeриот“ у Кини под кривичном истрагом.
„Поштовање суштинских интереса Кине представља главни услов за компаније које послују у земљи“, пише ВНД позивајући се на чланак агенције Синхуа.