У саопштењу ОКР се такође наводи да ће на такмичењима у Јужној Кореји учествовати спортисти који су раније кажњени за коришћење допинга.
„Масовна забрана ’чистим‘ руским спортистима у светлу чињенице да ће на Играма учествовати спортисти из других земаља који су раније кажњени због употребе допинга, нарушава принцип равноправности и доводи у питање ефикасност правосуђа“, наглашава се у саопштењу.
ОКР наводи да је „невероватно да се Комисија МОК-а у својим одлукама ослања на неке додатне сумњиве анонимне информације и доказе од истог преваранта, а не на одлуке највишег Спортског арбитражног суда и податке бројних допинг-тестова руских спортиста током протеклих неколико година“.
У саопштењу се додаје да МОК досад није пружио ни самим спортистима ни широј спортској заједници било какве информације о конкретним разлозима што на списку позваних руских олимпијаца одсуствује већина руских спортиста, укључујући најбоље светске спортисте у својим дисциплинама.
Комисија Међународног олимпијског комитета одбила је да позове у Пјонгчанг на Олимпијске игре петнаесторо Руса који су раније били доживотно суспендовани са учешћа на Олимпијским играма због кршења антидопинг правила, а које је затим оправдао Суд за спортску арбитражу (ЦАС).
Раније је ЦАС задовољио жалбу 28 руских спортиста на одлуку МОК-а о њиховој доживотној суспензији са Олимпијских игара и анулирању резултата са Игара у Сочију.Овим спортистима су укинуте санкције, а њихови резултати на ЗОИ 2014. враћени.