Бизнис омбудсман Русије Борис Титов састао се у Лондону са руским предузетницима против којих се у домовини воде кривични поступци. Састанку одржаном 3. фебруара присуствовало је око 40 бизнисмена. Након сусрета, руски омбудсман је подсетио представнике медија да су многи богати Руси отишли у Лондон још деведесетих година и одмах тамо куповали имовину, јер у Британији није било потребно да се пријављује порекло прихода из иностранства. Титов тврди да је списак бизнисмена вољних да се врате у Русију доставио руском руководству. Међутим, портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да ће писмо Титова, као и списак оних руских бизнисмена који желе да се врате у домовину, бити озбиљно размотрени уколико стигну, јер их надлежне службе још нису нису добиле.
Титов, као заступник руског председника, истиче је до сада окупио тимове и отворио бројне пунктове у Великој Британији, САД, Шпанији, на Кипру и у Израелу, где су волонтери радили на случајевима бизнисмена који су били спремни да сарађују са државом и евентуално се врате заједно са својим капиталом у Русију. Међутим, експерти су скептични кад је реч о резултатима и ефектима састанка Титова и одбеглих руских богаташа. Своје сумње у овај подухват не крије ни директор Института актуелне економије Никита Исајев.
„Што се тиче сусрета Титова са одбеглим руским бизнисменима, а ја бих рекао олигарсима у Лондону, то је, по мом мишљењу, чист популизам. Не заборавимо да Титов такође планира да се кандидује за председника РФ. Тешко да ће му ова акција донети неке веће политичке поене. Надам се чак да Централна изборна комисија неће регистровати Титова као председничког кандидата за предстојеће изборе у марту. И уопште, сумњам да ће се новац икада вратити у Русију, чак и ако би сами бизнисмени то хтели, јер је тај новац већ у систему економија других држава, као на пример САД“, подвлачи Исајев.
Дмитриј Песков је додао да је о писму Титова администрација председника чула из медија, а на питање да ли ће можда уследити амнестија за оне који желе да врате капитал а против њих је већ подигнута оптужница, кратко и јасно одговорио: „Не“. Било какав став овим поводом може бити формулисан само узимајући у обзир мишљење органа реда, објаснио је Песков.
Директор Центра политичких студија Финансијског универзитета Павел Салин у изјави за Спутњик објашњава шта би заправо могла бити суштина ових процеса који се престављају као потенцијално корисни и значајни за обе стране — и руске бизнисмене и руску државу:
„Почињу ’тектонска померања‘, па у том смислу и у односу на руски капитал у иностранству. Да, део богаташа жели да врати свој капитал у Русију, јер су објективно услови у Британији постали лошији. Иако погоршавање услова за чување богатства у Британији већ неко време траје, руски бизнисмени су до сада ипак опстајали са својим капиталом у тим и таквим условима. Међутим, делује да се ствари мењају обострано и да Русија постаје оптимална варијанта. Али важно је нагласити да власници крупног капитала не желе више немо да седе и гледају, већ да активно учествују у формирању правила игре у самој Русији.“
Према наводима медија, међу заинтересованима за повратак помињу се многи истакнути бизнисмени који имају милионе фунти. Међу њима су Георгиј Трефилов, бивши сувласника холдинга „Марта“, Иља Јуров, бивши власник банке „Траст“, Роман Зелман, сувласник лондонских ресторана из ланца „Глобал крафтсмен груп“, као и Анатолиј Локтинов, бивши потпредседник „Росњефта“.