У њеној пратњи био је и церемонијални шеф државе Ким Џонг Нам, највиши севернокорејски званичник који је прешао границу.
Последњи члан династије Ким који је био у Сеулу био је деда Ким Јо Џонг — Ким Ил Сунг, оснивач и вечни вођа Северне Кореје, када је 1950. године са севернокорејским снагама ушао у Сеул и у првој фази напада освојио готово цело полуострво.
Ким Џонг Нам и Ким Јо Џонг стигли су у Сеул у црним капутима с крзненим оковратницима, а дочекали су их јужнокорејски министар за уједињење и други званичници. Одмах по пријему, брзим возом су отпутовали на свечаност отварања, где су седили у непосредној близини америчког потпредседника Мајк Пенса и јапанског премијера Шинза Абеа.
И док су спортисти обе Кореје на отварању прошетали под заставом уједињене Кореје, односно плавом картом корејског полуострва на белој подлози, односи у свечаној ложи били су нешто хладнији, ближе температури ваздуха током отварања Игара.
Тако Би-Би-Си пише да је Пенс избегао вечеру на којој је према протоколу требао да буде за истим столом с Ким Џонг Намом, који је током отварања седео тек неколико метара од њега. Вечеру је пре церемоније отварања организирао јужнокорејски председник Мун Џе Ина, али је амерички потпредседник напустио пријем након само пет минута. Пенс је, додуше, био у близини номиналног севернокорејског шефа државе, али су обојица избегла контакт, пише корејска агенција Јохнап.
С друге стране, јужнокорејски предсједник био је мање срамежљив, па се руковао са сестром Ким Џонг Уна на церемонији отварања Игара, а и он и Шинзо Абе су се такођер руковали с Ким Џонг Намом.
За разлику од дипломатског поступања јужнокорејског и јапанског премијера, Пенс је са собом у Јужну Кореју повео Фреда Вормбира, оца америчког студента који је преминуо након што је пуштен из севернокорејског затвора.
Ким Џонг Ун је, с друге стране, свој шоу извео јуче, када је два месеца раније одржао војну параду како би обележио годишњицу оснивања Војске Северне Кореје.
Извор: Јутарњи лист