Срби који живе на простору Косова и Метохије (КиМ) у најскорије време ће моћи да рачунају на још један вид помоћи, који неће зависити од добре воље појединаца, већ од ангажмана градова и општина широм Србије.
На округлом столу представника градова и општина, у оквиру унутрашњег дијалога о КиМ, предлог министра државне управе и локалне самоуправе Бранка Ружића, да свака од 10 српских општина у јужној покрајини добије помоћ општина и градова из централне Србије, добио је подршку.
Како је замишљена та акција, какву помоћ подразумева, колико ће трајати и ко ће је реализовати?
Одговарајући на ова питања, саговорник Спутњика, државни секретар у Министарству државне управе и локалне самоуправе Бојан Стевић, каже да ће развој неке од општина на Косову и Метохији заједничким снагама помагати десет општина посредством округа којима припадају.
Истакао је да ће већ у наредних десет-петнаест дана, уз подршку Сталне конференције градова и општина (СКГО) и уз сарадњу са Канцеларијом за Косово и Метохију, сваки од округа широм Србије преузети бригу о једној јединици локалне самоуправе на простору КиМ.
Уз подршку Канцеларије за КиМ, која најбоље зна проблеме Срба у јужној покрајини, људи у Министарству ће сести са онима који воде општине на Космету и сагледати како може да им се помогне. Нагласио је да ће се помоћ односити како на људе који живе на северу Косова и Метохије, тако и на оне јужно од Ибра.
Притом, Стевић је напоменуо да се не ради о финансијској помоћи, него о томе да се конкретно сагледа како да им се помогне и да та помоћ има ефекта.
„Не да само дате новац који се потроши. Негде људи немају путну инфраструктуру, немају водоводну мрежу, немају канализациону мрежу. Имамо и проблем са медицинским центрима, јер ће у једном тренутку бити велики одлив лекара и људи из медицинске струке“, илустровао је државни секретар.
Зато треба сагледати да ли је потребно да заједно аплицирају за одређене пројекте, да ли је то израда неке пројектне документације, решавање проблема у здравству и образовању. Широк је, каже, спектар проблема које треба решавати, али тако да то буде у складу са законом.
Помоћ ће, додаје Стевић, трајати док год буде потребе за њом и зато не може бити орочена, пошто је циљ да што већи број Срба остане на Косову и Метохији.
Ова акција ће се, како каже, само надовезати на ону која је кренула после посете председника Србије Александра Вучића Косову и Метохији. Стевић не очекује да ће нова акција зауставити помоћ људи и фирми из централне Србије која је пут Космета интензивније кренула након сусрета Вучића са Србима из енклава у Лапљем Селу.