Становници Немачке виде положај државе, из перспективе безбедности, другачије него што на ово питање гледају владајући кругови. То показује „Извештај о безбедности 2018“, објављен у Берлину прошле среде. Кључна разлика у односу на претходне године је то да грађани Немачке сматрају да САД представљају већу претњу по безбедност државе него Русија.
Клаус Швајнсберг из „Центра стратегије и вишег лидерства“, који је представио Извештај, подсетио је на речи тадашњег председника Немачке Јоахима Гаука на Минхенској безбедносној конференцији у фебруару 2014. године. Гаук је тада изјавио да Немачка хоће и мора да преузме на себе „нову одговорност“ у свету. Па ипак, Швајнсберг констатује да становништво драстично другачије разуме ову изјаву од начина на који је суштину изјаве схватало тадашње руководство као свој циљ.
ДАЕШ представља највећу опасност за Немачку
Швајсенберг је представио извештај заједно са Ренатом Кохер, директорком Института демоскопије у Аленсбаху. Путем оваквих извештаја, током последњих седам година, научници покушавају да установе како се Немци осећају у сопственој земљи, али и ван њених граница. Током јануара је за потребе последњег извештаја спроведена анкета у којој је учествовало 1.200 грађана старијих од 16 година.
Према резултатима које је изнео Швајсенберг, тероризам код немачких грађана изазива највећи степен страха и стрепње. Деловање терористичке организације ДАЕШ (Исламска држава) и сличних организација је од стране већине испитаника наведено као највећа опасност за Немачку (74 одсто). Следи, према резултатима извештаја, опасност од потенцијалног конфликта са Северном Корејом (48 одсто) и „конфликта између Украјине и Русије“ (37 одсто).
САД на другом месту по степену опасности по светски мир
Аутори су били зачуђени када су видели да резултати показују да у највећем броју (73 одсто) грађани Немачке сматрају да Северна Кореја представља највећу опасност. Па ипак, као „потпуно неочекиване резултате вредне пажње“ Швајсенберг је навео чињеницу да су се САД на овој листи опасности, која осликава мишљење становништва, нашле на другом месту, испред Ирана, Турске, Сирије и Русије.
Немачки политиколог, исто као и његова колегиница Кохер, сматра да је овакав резултат последица доласка Доналда Трампа на власт у САД.
У интервјуу за Спутњик, Швајсенберг је објаснио да овакви резултати показују да се становништво заправо врло добро разуме у питања спољне политике и безбедности.
Све промене у свету које је донео Трамп
Становници Немачке ипак, као и досад, САД доживљавају као најважнијег савезника (41 одсто), потом следи Француска (37 одсто). Тек 24 одсто Немаца у САД види „поузданог савезника“, док 49 одсто сматра супротно.
„Слика о САД се драстично променила у последњих годину и по“, прокоментарисала је за Спутњик резултате анкете Рената Кохер и додала да је за све промене у том смислу заслужна политика Трампа.
„Ризике који потенцијално потичу из Русије становништво оцењује као значајно мање од оних који потичу из САД. То је необичан и потпуно неочекиван резултат, какав нисмо имали деценијама“, констатује Кохерова и додаје да ће време показати како ће Немачка политика реаговати на такве закључке.