Руски медији наводе да су правила понашања на интернету била разрађена крајем прошле године, а да су препоруке тек сад послате војсци. Савети се тичу чувања тајних информација и безбедног понашања војника на друштвеним мрежама.
Војницима и официрима се скреће пажња на то да администратори страних интернет ресурса имају потпуни приступ личним подацима који су тамо постављени.
Аутори документа напомињу да публикације војника стално анализирају стране обавештајне службе, па због тога објављене фотографије и видео-снимци на којима је обележена и локација могу довести до „краха борбених задатака“.
Војницима се такође саветује да замоле своје рођаке и ближње да не објављују информацију о њиховој служби.
Министарство одбране припрема измену закона „О војним обавезама и војној служби“, као и „О статусу војника“. Амандман, који се тренутно усаглашава, забрањује војницима и официрима да откривају где раде, детаље о њиховим и активностима њихових сарадника. Онај ко буде прекршио забране може да буде позван на кривичну или дисциплинску одговорност.
Војницима, официрима и сарадницима руског војног ресора пажња се скреће и на то да је објављене фотографије, видео-снимке, белешке и коментаре немогуће обрисати са интернета. Истовремено их упозоравају и на то да објаве које подстичу међунационалну или међурелигијску нетрпељивост „значајно штете репутацији Оружаних снага“, а да њихов аутор може бити позван на административну, дисциплинску или кривичну одговорност.
Војницима се саветује да своје профиле на друштвеним мрежама максимално заштите и затворе, као и да непознате људе не додају за пријатеље.
Посебна пажња је посвећена и техничкој страни интернет-безбедности. Препоручује се редовно ажурирање апликација, а такође се истиче и да не би требало инсталирати сумњиве програме.
Војницима се саветује да за сваки сајт или интернет-сервис смисле другачију лозинку и да она треба да буде „дугачка и тешка“.
Саветник председника Русије за интернет питања Херман Клименко је изјавио да су таква упутства првенствено потребна војницима како не би дошли у непријатне ситуације.
Како је рекао, војска је посебна структура, где је „важна тајност“ и због тога су препоруке о коришћењу мобилних телефона, смартфона и других сличних уређаја неопходне.
„Очигледно је да је војна пошта као таква давно умрла, а као средство комуникације остали су интернет, месинџери, друштвене мреже и слично. Одавно је у војсци требало да уведемо правила о ограничавању коришћења интернета, јер по том питању каскамо за Американцима. Наши партнери преко океана су таква правила увели још 2011. године. Безбедност комуникације на интернету је изузетно важна и зато ми ту иницијативу нећемо представљати као ограничавање права, каш што то неки воле да кажу. Задатак војника је да штити земљу, а интернет је данас простор који већ отворено називају местом сукоба суперсила и то преко њихових грађана“, каже за Спутњик уредник портала „Мобилне телекомуникације“ Леонтиј Букштејн.
Експерт истиче да препоруке не ограничавају личну слободу војника, већ их само упозоравају на могуће негативне последице активности на интернету. Како објашњава, нагласак је на чињеници да све информације које се нађу на интернету ту остају заувек.
„Све што се објављује на интернету тамо остаје вечно. Треба знати да су ’оци интернета‘, који се налазе преко океана, све одавно смислили. ’Фејсбук‘ и ’Гугл‘ не смеју ништа да ураде без дозволе тајних служби и ако они буду добили наређење да прате активности корисника у руским војним базама они ће то и радити. За праћење више нису потребни класични шпијуни, ни извиђачко-десантне јединице, довољно је само да се прате активности војника на интернету, да се прати где су, шта раде, чиме се баве и сви ти подаци ће се убрзо наћи на столу оних који не треба да о томе знају. Због је тога одавно требало да пропишемо та правила о коришћењу интернета у нашој армији. То није наша параноја, већ чињеница да Американци могу лако да дођу до наших података. Наши војници не треба својим девојкама преко смартфона да говоре о томе да је наша ракетна јединица, задужена за претње из правца Аљаске, тренутно постављена у Забајкаљу, јер ће о томе сазнати брзо они који не треба“, сматра Букштејн.
Подсетимо, руска војска је пре две године створила сопствени интернет, тј. комуникациони систем под званичним називом „Затворени сегмент предаје података“.
Војни интернет није повезан са глобалним интернетом, а сви компјутери који су прикључени на мрежу Министарства одбране заштићени су од коришћења од стране несертификованих спољних корисника.