Како је најављено, смотра ће окупити велики број, како представника малог и средњег бизниса, тако и крупних компанија из енергетике и енергетски штедљивих технологија, рударства, грађевинарства, нафте индустрије, као и медицине, ИТ технологија и туризма, а једна од главних тема биће и унапређење заједничке сарадње на пољу ИТ индустрије.
Председник Трговинског представништва Руске Федерације у Србији Андреј Хрипунов каже да је управо развој иновационих технологија нешто што представља будућност сарадње Србије и Русије, а као пример је навео и план Владе Русије да са Владом Србије оснује радну групу за развој иновација.
„Русија је у домену дигиталне привреде донела велики број прописа, стога мислим да је то будућност наше сарадње. Србија има велики потенцијал — Србија је свету поклонила научнике као што су Никола Тесла и Михајло Пупин, а добро знам да и има пуно младих који су спремни да своје вештине покажу свету“, рекао је Хрипунов.
Он је подсетио и да је пре неколико месеци технолошки парк „Сколково“ из Москве успоставио партнерски однос са технолошким парком „Звездара“ из Београда, што је омогућило руским фирмама да буду боље представљене у Србији, чиме се створила нова перспектива за сарадњу између на релацији Москва–Београд.
Хрипунов је истакао и да велику пажњу треба посветити малим и средњим компанијама, јер управо оне, ако изузмемо енергетику и друге велике компаније, остварују трећину укупне робне размене између Русије и Србије.
Упитан да прокоментарише и недавну изјаву вицепремијера Русије Дмитрија Рогозина да је трговинска размена између Русије и Србије порасла за 23,1 одсто, Хрипунов је рекао да то није био појединачни случај, већ да се ради о сталном и стабилном расту.
„Та сарадња би се могла продубити потписивањем споразума о слободној трговини са Евроазијском економском унијом, стога је потребно то учинити што је могуће пре, будући да ће тај споразум имати рок трајања, односно да ће важити све док Србија не буде ушла у Европску унију“, додао је.
Председник организационог одбора „Експо Русија–Србија“ Давид Вартанов подсећа да изложба добија посебну важност ако се у обзир узме да Србија и Русија ове године обележавају 180 година од успостављања дипломатских односа две државе.
На конференцији се обратила и директорка сектора за међународне односе Привредне коморе Србије (ПКС) Јелена Јовановић, која је потврдила да је трговинска размена Сирије и Русије у порасту и прецизирала да је она за 2017. годину износила 2,5 милијарди долара.
„Све је јача сарадња у области високих технологија, а традиционално највише сарађујемо на пољу фармације, туризма и пољопривреде“, додала је.
Током изложбе у марту биће одржани бројне конференције и округли столови на теме перспективе развоја у области иновација и употребе алтернативних енергетских потенцијала, као и на теме модернизације путева и саобраћаја и развоја туризма.