Муатаз Махи Абдел Хамид је шеф Центра безбедности и стратегије у Багдаду за Спутњик он објашњава због чега би Ираку било корисно да диверзификује изворе свог наоружања:
„Требало би да се вратимо употреби руског оружја, као што смо то чинили до 2003. године. Ирачко руководство разуме да би се требало окренути источној војној стратегији и уопште партнерима са Истока. Западна војна стратегија које је почела да се реализује после 2003. године, показала је да није ефикасна. Сви су схватили да нису постигли оно што су обећавали“, истиче Абдел Хамид за Спутњик.
Ирачки политиколог објашњава да је, нажалост, читав низ регионалних држава против тога да Ирак из Русије набави системе С-400.
„Ипак, неке државе се плаше да би тада Ирак био место одакле би се могао нападати Израел. Такође, неке Заливске државе би волеле да виде Ирак под влашћу САД. Нема треба рећи да је Вашингтон изричито против тога да Багдад набави С-400“, каже Абдел Хамид.
Политиколог из Багдада истиче да су Американци до момента изласка из Ирака инсистирали да се наоружавање ове државе мора спроводити у складу са оквирним споразумом Багдада и Вашингтона.
„Не мислим да ће у блиској будућности бити потписан споразум са Русијом о куповини С-400 јер, нажалост, има много препрека. Све иде у прилог тврдњи да ће Ирак остати слаб у области наоружања. То смо видели током овог дуготрајног и исцрпљујућег рата против терориста“, резигниран је Муатаз Махи Абдел Хамид.