„Загревање се наставља. Притом, у арктичкој зони је оно значајније. Тамо се количина леда сваких десет година смањује за близу 13 одсто. То отвара перспективе Северном морском путу“, прогнозира Тишковец.
Према мишљењу другог експерта, писца и публицисте Александра Никонова, глобално загревање ће омогућити да се за дупло смањи растојање теретног саобраћаја из Азије у Европу.
„Добићемо конкуренту предност у односу на Суецки канал. Дупло ћемо смањити растојање приликом превоза терета из Азије у Европу. Због повлачења вечног леда добићемо територију неколико пута већу од Француске, добићемо винограде негде код Вороњежа. Русија је најхладнија земља на свету. И нама је загревање корисно“, рекао је Никонов.
Неки експерти сматрају да приче у вези са глобалним загревањем намерно покрећу глобалисти.
„Све прогнозе тих климатолога који су даване последњих 15-20 година нису се потврдиле. Ипак, они не престају. Настављају да говоре о катастрофама“, навео је Никонов.
Научници констатују да се температура земље полако подиже. Међутим, човек нема ништа с тим. Таква промена је једноставно карактеристична за епоху међуледничког доба у којем сада живимо, сматра доктор војних наука Сергеј Зенкевич.
„Ово није први пут. Геолози то знају. Између два ледничка периода температура се подиже за кратки период, затим пада, затим долази лед, а затим хладноћа“, објаснио је Зенкевич.