Коалиција антикорупционих удружења „Алтер ЕУ“ сматра да је сусрет Бароза са Јурки Катајненом, садашњим замеником председника Европске комисије, у једном од бриселских хотела 25. октобра 2017. године директан пример лобирања.
Један од активиста Танги Морље из удружења против корупције „Regards Citoyens“ сматра да је тај састанак добра илустрација кључног инструмента бриселских лобиста, такозваног „pantouflage“ или „revolving doors“ када крупни бизнис ангажује бивше високопостављене политичаре из редова ЕУ.
„Суштина те појаве је у томе да се државни службеници врло лако лате свог телефонског именика и деле бројеве и контакте са великим компанијама и крупним бизнисом, наравно за материјалну компензацију. Не само да деле контакте, већ врло лако откривају и тајне европских структура“, каже Морље.
Наш саговорник додаје да је пример Бароза одлична илустрација тога да америчка банка може да добије директан пријем код европског комесара, док би некој невладиној организацији или обичном грађанину за такав сусрет било потребно неколико недеља или месеци чекања.
„Алтер ЕУ“ сматра да би све оно што је на ту тему радио Барозо требало да буде поново размотрено у Комитету за етику. Његова делатност не изазива питања и спорове први пут.
Наиме, Бароза је америчка банка ангажовала 2016. године, након 10 година проведених на месту председника Европске комисије (од 2004. до 2014. године), што је изазвало талас сумњи. Тада је група запослених у европским структурама предала петицију коју је потписало 152.000 грађана земаља-чланица ЕУ, са апелом да се уведу строже норме и регулише та област лобирања. Интересантно је истаћи и чињеницу да је Барозо тада написао новом руководству Комисије ЕУ писмо где је подвукао да „нову позицију у америчкој банци није добио како би лобирао и да нема такве намере“.
Европски комесар Катајнен је на питање организације „Алтер ЕУ“ потврдио да се сусрео са Жозеом Мануелом Барозом, нагласивши да је тај сусрет имао лични карактер.
Активисткиња организације „Алтер ЕУ“ Маргарида Силва је у изјави за медије истакла да изјаве комесара Катајнена „наводе на мисли да Барозо користи свој положај како би вршио притисак на ЕУ зарад интереса банке ’Голдман Сакс‘“.
„Нико у европским структурама нема такве вештине, толико веза и утицаја као што има бивши председник Комисије, што је суштински инструмент утицаја на политику ЕУ.“
Садашњи председник ЕУ Жан Клод Јункер, пожурио је да помогне свом претходнику.
„Никаквог лобирања није било“, изјавио је он.
„Никада нисмо тврдили да се Жозе Мануел Барозо није сусретао са европским комесарима. Али то ништа не значи, јер Барозо није гангстер“, изјавио је недавно Јункер тим поводом.