Дерматитис је упала коже до које долази када организам неадекватно одреагује на неки надражај или алерген из спољне средине.
Интересантно је да је непосредно после увођења евра, међу становница еврозоне био примећен повећан број случајева дерматитиса. Испоставило се да је новчић од 2 евра имао повећан садржај никла, који је познат „по злу“ међу дерматолозима и, наравно, онима који пате од алергија. Никл се често користи и за израду металне дугмади за фармерке и узрокује у неким случајевима чак и појаву отворених рана.
При лечењу и уклањању непријатних последица дерматитиса требало би прво установити шта га изазива и потом тај алерген удаљити из употребе.
Народна средства за лечење дерматитиса:
— Бреза. Код упалних процеса, екцема, перутања, осећаја непријатне сувоће коже, користите облоге. Шаку осушених (или свежих) реса од брезе сипајте у 2-3 децилитра кипуће воде и кувајте 15 минута. Склоните са ватре и охладите. У млаки чај натапајте облоге и ставите на део коже који је под упалом.
— Винова лоза. Чај од листова винове лозе (пуна шака на 2-3 децилитра кипуће воде) користите као у претходном примеру.
— Кантарион. 25 г свежих цветова и листова кантариона добро уситните и потопите у 200 мл маслиновог уља. Оставите да одстоји две недеље на тамном, мешајући једном дневно. Процедити. Кантарионово уље мазати на болно место.
Сок добијен цеђењем цветова кантариона у размери 1:4 помешати са растопљеним бутером. Охладити и држати у фрижидеру. Користити по потреби.
— Кромпир. Нарендати сирови кромпир и прислонити на место где се јавио дерматитис или у случајевима гнојног екцема, опекотина, рана повезати газом или пеленом.
— Брусница. 50 мл свежег сока од претходно испасиране и процеђене бруснице сјединити са растопљеним вазелином (али прохлађеним), добро промешати и сипати у теглицу. Маст држати у фрижидеру и мазати на кожу.
— Мед и алоја. Како би се смањила упала и црвенило коже, помешајте једнаке количине сока алојиног листа и меда. Смешу нанесите на болно место.
— Боквица и хајдучка трава. Подједнаке делове (рецимо по пуну шаку) листова једне и друге биљке ситно исецкајте, па у авану иситните. Смешу ставите на газу и прислоните на кожу под упалом.
— Камилица и липа. Смешу цветова камилице и листова липе (отприлике колико стане у једну шаку) умотати у газу и спустити у кипућу воду. Држати око пола минута. Сачекати да се прохлади, па млаку смешу прислонити на упаљену кожу.
— Целер, корен. Ољуштити и нарендати један корен целера. Оцедити сок, сипати у флашу. По кашичицу целеровог сока пити пола сата пре јела.