Осим тога, Вашингтон нема право да говори другој држави шта да ради. Државна дума Русије такође је подсетила да су саме санкције незаконите.
Сједињене Америчке Државе саопштиле су да је укидање санкција Русији могуће, али да Москва мора да испуни неколико услова.
Саливен је на маргинама годишње енергетске конференције ЦЕРА у Хјустону објаснио свој став.
Према његовим речима, Русија би требало да прекине „активност“ у бројним областима, јер противречи интересима Вашингтона. Саливен је истакао да има на уму ситуацију у Украјини, као и мешање Москве у изборе у бројним земљама, за шта Русију настављају да оптужују упркос недостатку доказа.
„То у потпуности зависи од руских власти. Ако престану са својим активностима у неким областима, било да се ради о покушају подривања демократије у Сједињеним Америчким Државама или мешању у послове других земаља, на пример Украјине, санкције ће вероватно бити укинуте“, истакао је Саливен.
Новинар Спутњика покушао је да прецизира да ли америчка енергетска индустрија има користи од антируских санкција. Саливан је одговорио да САД треба да „испоручују више енергената, јер то помаже слабљењу активности Русије“.
Национални интереси
Заменик председавајућег Одбора Савета Федерације за међународне послове Владимир Џабаров сматра да је амерички сенатор изнео прилично спорне захтеве, који противрече интересима Русије.
„Према мом мишљењу, услови су помало увредљиви за било коју земљу. Да ли они могу да замисле, укључујући и америчког сенатора, када би руске колеге дале сличну изјаву да Американци треба да престану да бране своје интересе у неком региону? Ми имамо своје националне интересе и они не зависе од жеље сенатора са Аљаске“, рекао је Џабаров.
Он је нагласио да Русија ради у складу са законом и спроводи политику према сопственим интересима, као и свака друга земља на свету.
„Ми не нарушавамо међународни закон, ми радимо у оквиру овог закона. Решења која нам предлажу не вреди разматрати. Она су апсолутно неприхватљива за сваку државу која себе поштује, а Русија је таква држава“, закључио је Џабаров.
Правне суптилности
Државна дума је навела да амерички сенатор, очигледно, није добро упућен у правна питања, иначе не би давао такве изјаве.
Сенатор са Аљаске се не сналази у међународном праву. Све што Русија ради (у Украјини), она ради у складу са међународним правом.
„Што се тиче укидања санкција, оне су саме по себи незаконите. Та ограничења су повезана са чињеницом да Русија наводно не поштује Минске споразуме. Истовремено, нико не схвата да је Русија гарант њиховог извршења, као што су и Француска и Немачка. Али стране у преговорима су Кијев и Донбас“, објаснио је члан Одбора Државне думе Русије за спољне послове Антон Морозов.
Што се тиче активности Русије у Украјини, може да се ради само о хуманитарним питањима, нагласио је Морозов.
„У Украјини немамо никакве активности. Ми тамо само шаљемо хуманитарну помоћ“, објаснио је он.
Ако је амерички сенатор у својој изјави подразумевао активности Русије на повећању оружја унутар земље, Москва на то има пуно право, јер тиме осигурава безбедност земље.
„Ако се ради о заштити и безбедности наше земље или њеном суверенитету, ту смо бескомпромисни, сасвим је природно да суверена земља свим расположивим средствима осигурава своју безбедност повећањем фактора обуздавања у виду новог оружја“, закључио је Морозов.
Почетком марта председник САД Доналд Трамп продужио је на годину дана антируске санкције. Бела кућа је објаснила да су рестриктивне мере продужене због чињенице да ситуација у Украјини „и даље представља необичну и изузетну претњу по националну безбедност и међународну политику САД“. Кремљ је изјавио да такве акције не доприносе јачању међународних односа. Портпарол руског председника Дмитриј Песков објаснио је да су ограничења незаконита и штетна не само за односе две земље, већ и за цео свет.