Полиција грофовије Вилтшир саопштила је 5. марта да су две особе у критичном стању због тровања непознатом супстанцом. Ни представници полиције, ни министар унутрашњих послова Амбер Рад, ни британска премијерка Тереза Меј, нису споменули Сергеја Скрипаља и његову кћер Јулију говорећи о жртвама тровања. То је учинио једино министар иностраних послова Велике Британије Борис Џонсон.
Скотланд јард је протекле среде саопштио да је то био „покушај убиства уз коришћење нервно-паралитичке отровне супстанце“.
Случај Скрипаља, који је добио азил у Британији пошто су Русија и САД 2010. године обавиле размену шпијуна, многи медији упоређују са случајем тровања Александра Литвиненка полонијумом 2006. године.
„Истрага случаја Сергеја Скрипаља прати сценарио случаја ’Литвиненко‘: највећи део информација биће поверљив, Русија неће имати приступ истражним документима и могућност да процени њихову уверљивост“, навела је Амбасада Русије на Твитеру.
Литвиненко је умро 2006. године, убрзо после добијања британског држављанства. Позлило му је након сусрета с Андрејом Луговојем и Дмитријем Ковтуном, с којима је пио чај. У Литвиненковом организму постхумно је пронађена знатна количина радиоактивног полонијума 210.
Председник отворене истраге о случају погибије Литвиненка, сер Роберт Овен, у јануару 2016. године представио је извештај у којем је за смрт Литвиненка оптужио руску државу. Главни осумњичени у овом случају је Андреј Луговој, који одбацује оптужбе.