Предајом тог писма формално би требало да почне рок од три месеца у којем би Комисија требало да се изјасни хоће ли сама да преузме тај случај, наводе СТА и Хина.
Влада Словеније је у среду, на последњој редовној седници пре оставке премијера Мира Церара, прихватила садржај писма и обавезала се на подизање тужбе против Хрватске пред Европским судом ако то не учини Европска комисија и ако Хрватска буде и даље одлагала примену арбитражне одлуке.
Садржај писма, које би, према незваничним информацијама, словеначке дипломате данас требало да предају Европској комисији, засада је под ознаком тајности.
Наводи се да, према до сада познатим информацијама, писмо садржи описе конкретних примера кршења европског права, због хрватског непризнавања арбитражне одлуке о разграничењу две државе, а тиме се у њему налазе и сви елементи тужбе.
Према незваничним информацијама, у писму је више од стотину страница материјала.
Наводи се да ће, након што прими писмо, Европска комисија имати три месеца за одговор и одлуку о томе хоће ли покренути поступак против Хрватске и преузети тај случај у своје руке.
Ако се то не догоди, Словенија ће сама наставити са радњама покретања тужбе.
Хрватска: Словенија нема ни основ ни разлог за тужбу
Министарство спољних и европских послова Хрватске саопштило је да Словенија нема ни основ ни разлог за покретање поступка против Хрватске пред Судом ЕУ због неспровођења арбитражне одлуке о граници.
То је саопштено из Министарства поводом вести да је Влада Словеније упутила писмо Европској комисији са предлогом да покрене тужбу против Хрватске због непоштовања арбитражне одлуке о граници.
„Сматрамо да Словенија нема ни основа ни разлога за покретање било каквог поступка против Хрватске пред Судом ЕУ, због наводне повреде права ЕУ. Као што је већ раније у неколико наврата речено, Хрватска ће знати на то да одговори“, саопштено је из Министарства, преноси Хина.
Европска комисија потврдила је да је примила словеначко писмо и да намерава да га проучи.
„Остајемо спремни за посредовање као што смо били и раније у оваквим врстама правних спорова“, рекао је портпарол Комисије Алексендер Винтерштајн.
Како се наводи, Словенија намерава да тужи Хрватску на основу Члана 259 Лисабонског уговора због непоштовања арбитражне одлуке о граници.
Према процедури, пре него што једна држава-чланица покрене поступак против друге чланице прво се мора обратити Европској комисији са таквим предлогом.
Комисија има три месеца за одговор на тај предлог, а уколико га прихвати онда она преузима тужбу.
Уколико не прихвати предлог или уопште не одговори, држава-чланица која тужи може сама да поднесе тужбу пред Судом ЕУ.
Танјуг