То пишу „Вечерње новости“ и додају да пресуда од 6. фебруара није донета по закону о несталим бебама, који је Влада Србије усвојила тек прошле недеље.
Првостепена пресуда налази се пред Апелационим судом у Новом Саду, по жалби Државног правобранилаштва. Док се чека одлука новосадске апелације, која ће утицати и на све остале пресуде у сличним случајевима, судију у Кикинди чека још један истоветан поступак, пишу „Новости“.
Пресуда судије истоветна је пресуди Европског суда за људска права из 2013. године у корист Зорице Јовановић против Србије, а Србији је том приликом наложено да реши питање несталих беба, као и да Јовановићевој исплати 10.000 евра одштете и судске трошкове, пошто за 30 година није добила одговор шта се десило са њеном бебом која је рођена здрава у Ћуприји октобра 1983. године, да би после три дана наводно умрла.
Министарка правде Нела Кубуровић потврдила је да је Влада 8. марта усвојила предлог закона о несталим бебама и подсетила на то да се он већ налазио у скупштинској процедури, али да је по формирању нове Владе из ње повучен.
„Овог пута су у предлог имплементиране одредбе које су биле део договора с појединим удружењима родитеља и ЈУКОМ-ом. Оне су у том моменту биле предложене као амандмани, а сада смо скратили процедуру и одмах их имплементирали у предлог закона“, рекла је Кубуровићева за „Новости“.
Незадовољно Удружење родитеља „За истину и правду о бебама“ обратило се Канцеларији Савета Европе у Београду, тражећи да се њихове примедбе проследе Комитету министара.
„Није тачно да су се власти у Србији консултовале са Удружењем родитеља у вези са предлогом закона у јануару. Према њему, немогуће је имплементирати пресуду Европског суда, јер нису предвиђени ни механизам ни надзорно тело који би контролисали истражне радње. Власти гурају закон да би у судовима све заташкали“, пише Удружење Савету Европе.
Њихова иницијатива упућена властима, која је прихваћена, подразумева формирање мешовите комисије (као механизма и надзорног тела, предвиђених пресудом из Стразбура), коју би чинили представници удружења родитеља и државе. Она би истраживала сваки појединачни случај несталих беба.