Четири бивша заробљеника причала су о својим ноћним морама која ни до данас нису успели да забораве. Према речима једног од заробљеника, њега су мучили водом и сада он не може мирно да се умива. Други заробљеник је рекао да му из руку вадили медицинске протезе без анестезије. На затворенике су хушкали псе, ударали их ногама, али пре свега су их уништавали психички“, објаснили су бивши заробљеници.
Они су признали да су након ослобађања наставили да се плаше, чак и ако би случајно наишли на америчке војнике на јавним местима.
„Сваки пут када сам их срео на улици — осећао сам страх, плашио сам се да се вратим на то место присећајући се мучења“, објаснио је један од њих.
„Када су дошли Американци, мислили смо да ће нас ослободити од криминалног режима, али десило се супротно: испоставило се да су они убице, главни светски криминалци; они у себи немају ништа људског“, испричао је други затвореник.
„Ја не могу да спавам — стално сањам мучење и чујем крике“, признао је један од њих.
Америчке трупе су 2003. године започеле операцију „Шок и страхопоштовање“ (Shock and Awe), која је касније названа „Ирачка слобода“.
Након инвазије САД, затвор Абу Грејб, који се налази у истоименом граду недалеко од Багдада, постао је главно место држања заробљених Ирачана оптужених за злочине над снагама западне коалиције. Заробљеници су мучени, а многи су убијени.
Само 12 војника проглашено је кривим по оптужбама везаним за инциденте у Абу Грејбу. Они су добили различите затворске казне. Притом суд није за инциденте прогласио кривим високе званичнике Пентагона.