Он је нагласио да је неопходно надокнадити време изгубљено 2017. године, када није било дијалога између две земље, а овај разговор могао би бити „трачак наде“.
„Ја то поздрављам. Разговарали су читав сат времена, што је само по себи значајно. Надам се да се ствар неће ограничити само на реторици“, одговорио је Горбачов на питање Спутњика да ли се овај телефонски разговор може сматрати обнављањем дијалога двеју земаља, на шта је сам политичар више пута позивао.
„Изгубили смо 2017. годину, није било дијалога. Сада морамо да надокнадимо пропуштено. Можда је ово трачак наде. Позивам све да то подрже“, нагласио је Горбачов.
Он је додао да је пажљиво прочитао информације о овом разговору, током којег је покренут велики број проблема — Сирија, Украјина, Корејско полуострво, економија и енергетика.
„То је добро, али главна ствар на коју сам обратио пажњу је да почињу припреме за састанак на највишем нивоу, при чему, вероватно у пуном формату, а не ’на маргинама‘. То је под један. А под два, поново је у центру пажње проблем обуздавања трке у наоружању и стратешке стабилности“, истакао је бивши совјетски лидер.
Бивши председник Совјетског Савеза позвао је да се разговори воде на равноправним основама, смање арсенали и разматрају војне доктрине које су, како је рекао, добиле опасан карактер.
Он је подсетио да су нуклеарни арсенали и даље огромни, иако је од састанка у Рејкјавику ликвидирано 85 одсто нуклеарног оружја.
„Али развија се нова трка о наоружању. Са тиме нико не може да се сложи. Судећи по неким изјавама обојице председника, они то схватају озбиљно. Морају се водити преговори, смањити арсенали, и то на равноправној основи. И да се има на уму крајњи циљ: ослобађање од нуклеарног оружја“, рекао је Горбачов.
„Још једна важна тема је разматрање војних доктрина. Оне су добиле опасни карактер“, додао је бивши председник СССР-а.