Председница Савета Федерације Валентина Матвијенко је изјавила да би по потреби могла да буде покренута иницијатива за измену закона о председничким изборима након анализе председничке кампање. Она, додуше, ни словом није поменула продужење мандата председнику, али је њено обраћање отворило питање да ли је такав сценарио ипак могућ?
„Не бих да гатам и нагађам какве ће одлуке доносити власти, али нисам сигуран да треба продужити мандат председнику. У суштини, мислим да не би требало. Опште је прихваћено и у светској пракси је да мандат шефа државе буде на четири до шест година и то је нормално. Дакле, тај временски рок не треба повећавати“, сматра Александар Точјенов, заменик секретара Јавне коморе Русије и руководилац радне групе у том телу за мониторинг реализације бирачких права грађана.
Путин, који је на власти пуних 18 година, после објављивања прелиминарних резултата председничких избора рекао је да нема намеру да „до стоте године буде на власти“.
Руски председник је изјавио да још од 2000. године, када је дошао на власт, размишља о свом наследнику, али да његово мишљење о томе нема значаја, јер ће о томе одлучивати грађани Русије.
На председничким изборима, одржаним у недељу 18. марта, Путин је убедљиво победио, освојивши готово 77 одсто гласова, што је његов најбољи резултат у четири председничке кампање на којима је до сада учествовао. За њега је гласало више од 56 милиона грађана.
Апсолутну победу остварену у време напетих односа са Западом Путин види као поверење и признање онога што је урадио у тешким условима.
Овогодишњи председнички избори у Русији ући ће у историју по неколико показатеља. Први пут је изборни процес био преношен онлајн, у реалном времену, што је пратило скоро милион и по Руса, и први пут је победник потукао другопласираног конкурента за више од 60 одсто гласова.
Забележен је и рекордан број посматрача — око 150.000, укључујући 1.500 међународних из 115 земаља света и 14 међународних организација.
Матвијенкова је оценила да ће овогодишњи председнички избори ући у историју и као „најтранспарентнији, најотворенији и најпоштенији“.
Међутим, председница Савета Федерације сматра да у изборно законодавство треба унети измене и појаснила је да би те измене могле да се тичу целог блока изборног законодавства.
Она је затражила од сенатора да направе предлоге на основу резултата изборне кампање и да их доставе Комитету за уставно законодавство.
Матвијенкова сматра да јавним коморама треба дати право да шаљу посматраче не само на председничке изборе, него и на изборе на свим нивоима.
Она сматра веома важним то што је појачана јавна контрола на изборима и да би такву контролу требало појачати и на регионалним изборима.
„Председнички избори су били сјајно организовани, а то се тиче и рада јавних комора, јавних посматрача и видео-надзора на бирачким местима, као и давања могућности грађанима да гласају и ван места пребивалишта, без компликованих административних процедура. Мобилни бирач је добар механизам, јер захваљујући њему грађанин може да гласа на било којем биралишту уместо да иде у град или село где је званично регистрован. Руски региони су велики и путовање скупо кошта, чак и када је реч о путовању унутар региона“, сматра Александар Точјенов.
Коментаришући резултате избора, Матвијенкова је истакла да су резултати „познати и убедљиви“. Према њеним речима, курс који спроводи председник Руске Федерације Владимир Путин добио је „свенародно одобравање“.
„Многи експерти називају резултате феноменалним и говоре о историјским рекордима“, рекла је Матвијенкова, додајући да никада до сад толико грађана није изашло на гласање.
Она је нагласила да је то морална победа над Западом.
„Наши избори су још једном показали да није могуће манипулисати нашим људима. Људи су се ујединили. Ниједна земља на свету нема тако отворене и транспарентне изборе“, нагласила је Матвијенко.