Шесторица ухапшених и депортованих турских држављана радили су као професори и менаџери школе и припадници су покрета ФЕТО, којим руководи верски лидер у егзилу Фетулах Гулен.
„Иени Акит“ посебну пажњу поклања чињеници да косовски политичари своју децу образују у школама које припадају Гуленовом покрету и наводе да, осим Харадинајевог сина, те школе похађају деца председника парламента Кадрија Весељија и министра економије Бесима Бекаја.
Лист, међутим, не помиње да је исту школу прошле године завршио син Хашима Тачија, председника привремених косовских институција.
Напомиње се да се Харадинај најжешће успротивио хапшењу и депортацији шесторице Турака, те да је због тога одмах сменио министра полиције и шефа обавештајне службе.
„Иени Акит“ се осврће на Харадинајеву биографију напомињући да је, пре него је дошао на Косово са Запада, био телохранитељ у једној дискотеци, а затим током рата и један од главних команданата такозване ОВК.
Подсећа се да је извесно време провео у Хашком трибуналу, где је ослобођен оптужнице да је током рата чинио злочине над Србима и другим неалбанским становништвом на Косову.
„Иени Акит“ тврди да Харадинај на изборима никада не би могао да освоји више од 10 одсто гласова бирача, иако је, подсећа тај медиј, 2004. године успе да постане премијер. Тај ентузијазам трајао је само четири месеца, додаје се у тексту.
Ипак, пише лист, септембра 2017. године Харадинај се поново нашао на главном путу.
„Овај пут га је изгледа захватило лудило“, наводи „Иени Акит“.
Чак и у парламенту га називају пијаницом јер пије алкохол и познат је као „премијер скандала“, пише тај лист.
Подсећају и на Харадинајев недавни одмор у Швајцарској, када је, како су писали медији, потрошио 68.000 евра, док становници Косова живе у сиромаштву.
„На питање одакле му кућа коју има, Харадинај одговара да су је изградили његови ратни другови“, наводи се у тексту и додаје се да косовски премијер има и кућу коју је изнајмио неким турским закупцима за клинику за 6.000 евра месечно.
„Иени Акит“ се осврће и на Харадинајеве изјаве о религији и подсећају да је једном рекао да је рођен као муслиман, али да не зна зашто, те да никада у животу није био у џамији. Помиње се и његово одбацивање Ердогана, када је рекао да он „нема братског турског лидера“.
Ипак, наводи се да „Косовари желе Ердогана“ због његових изјаве да је „Косово Турска“ током посете Призрену 2013. године.
Танјуг