„Сит сам активиста и побуњеника који лешеве мртве деце користе да наместе емотивне сцене за западно тржиште. Онда се питају зашто озбиљни новинари доводе у питање делове тог наратива“, написао је продуцент Би-Би-Сија Ријам Далати.
Он је касније обрисао тај твит, али не пре него што су га други корисници Твитера „принтскриновали“.
Yesterday a BBC journalist (see above) posted a rare admission that #Syria rebels & activists are manipulating photos of dead #Douma children for western media propaganda purposes. Today the BBC journalist has deleted his tweet but, for the record, a screen shot of it is here pic.twitter.com/MvZ9OjHV5P
— Charles Shoebridge (@ShoebridgeC) April 10, 2018
Одмах су кренуле спекулације о разлозима брисања твита, уз сугестије да га је Би-Би-Си на то приморао.
Why would he delete the tweet? Orders from above?
— taigs (@taigstaigs) April 10, 2018
Perhaps his guilt consumes him once in a while, but then he realizes he’s part of a mainstream narrative, which pays for his bread and butter.
— primeSuspect (@thebeestang) April 10, 2018
Далати је, међутим, демантовао ове тврдње. Твит је, каже, обрисао јер се „косио с уређивачком политиком“.
Он је објаснио да се то односи на употребу израза „сит сам“, али не и на саму тврдњу да је снимак „последњег загрљаја“ сиријске девојчице — намештен.
„И даље тврдим да је ’последњи загрљај‘ намештен“, рекао је Далати.
Далати није први новинар западних мејнстрим медија који је проговорио против пропаганде против Асадове владе. Такер Карлсон са „Фокс њуза“ урадио је исто ове недеље, који је напао све оне који верују да знају шта се дешава на терену у Сирији.
„Да ли сви ти генијалци који нам говоре да је Асад убио ону децу то стварно знају? Наравно да не знају. Измишљају. Немају појма шта се стварно дешава, рекао је Карлсон.