Сједињене Државе, заједно са Француском и Великим Британијом, започеле су рано јутрос по средњеевропском времену против Сирије војну операцију коју је наредио амерички председник Доналд Трамп, и то на „мете повезане са арсеналом хемијског наоружања сиријског диктатора Башара ел Асада“.
Наводна употреба хемијског оружја била је, према мишљењу војног аналитичара Александра Радића, само повод и једно већ, како каже, прилично ноторно оправдање пред јавним мњењем за акцију која је имала примарне мотиве у политичком амбијенту трију земаља које су учеснице интервенције.
Трампова администрација суочена је са унутрашњим притисцима на озбиљном оспоравању потенцијалне сарадње са Русијом као једним од механизама за посвајање избора, тумачи Радић за Спутњик и додаје да очигледно у овом тренутку Белој кући недостаје ауторитета на глобалном нивоу.
Са друге стране океана, наводи даље аналитичар, лидери у Великој Британији и Француској имају своје проблеме и ово је била прилика да покажу ауторитет или да бар привремено ућуткају критичаре једним малим викенд-ратом у контролисаном амбијенту са контролисаним ангажовањем снага и у њиховом обиму, и простору, и дужини трајања.
„Ракете су испаљене, и то је оно што је засад показано. Сви индикатори указују на то да се интервенција завршава и да је оно што смо видели у 50 минута заправо и требало намерно да се покаже“, тврди Радић за Спутњик.
Портпаролка министарства спољних послова Русије Марија Захарова оценила је раније јутрос да је напад на Сирију достојан оних који претендују на морално лидерство у свету и сматрају себе посебним.
„Прво су на сиријском народу испробали ’арапско пролеће‘, затим ДАЕШ, а сада америчке паметне ракете. На престоницу суверене државе која дуго година покушава да преживи у условима терористичке агресије, изведен је напад“, написала је Захарова на Фејсбуку.
САД и њихови савезници су напали Сирију без резолуције Савета безбедности УН, чиме су, према мишљењу заменика шефа Комитета за одбрану руске Државне думе Андреја Красова, извршиле ратни злочин који међународна заједница мора да осуди.
Русија није користила сопствене противваздушне снаге приликом одбране сиријских циљева од напада САД и њених савезника, саопштило је руско Министарство одбране.
„Мислим да ће вербалне реакције поводом овог случаја бити драматичне, ствараће се слика о тоталном сукобу са Западом кад је реч о дискурсу Асадовог режима и Ирана, али је потпуно јасно да јутрошња интервенција није нанела веће штете сиријским војним потенцијалима и да сад пре свега наступају они сати и дани у којима ће се медијски пропагандно експлоатисати 50 минута дејстава“, предвиђа Радић за Спутњик.