Носач авиона ратне морнарице САД „Хари Труман“ упловио је у Средоземно море, саопштила је Ратна морнарица САД, не прецизирајући шта му је крајње одредиште.
Команда америчке ратне морнарице није навела када ће носач авиона кренути ка Персијском заливу, како је раније планирано, а сада није поменуто.
Оно што је извесно јесте да је та америчка звер, како га медији најчешће крсте, одговорна за борбене задатке у зонама одговорности 5. и 6. флоте Ратне морнарице САД, у које улазе западни део Индијског океана, Персијски залив и Средоземно море.
„Хари Труман“ опслужује 6.500 војника, и он носи 90 авиона и хеликоптера, а у његовој пратњи су четири разарача, једна крстарица и једна фрегата.
Према проценама заменика начелника Главне оперативне управе Генералштаба Русије генерал-потпуковника Виктора Познихира, амерички носач авиона би у Персијски залив требало да уплови почетком јула.
До покретања ове пловеће тврђаве из базе у Напуљу дошло је само десетак дана пошто су САД, Велика Британија и Француска ракетама напале сиријске објекте који су, према њиховом мишљењу, коришћени за производњу хемијског оружја.
По оцени генерал-мајора у пензији Војске Србије, проф. др Митра Ковача, Америка, а уз њу Велика Британија, па и Француска, неће одустати од покушаја да наметну своју вољу и да снажније заштите интересе на простору Блиског истока.
„У том смислу може се посматрати и сам носач авиона али и целокупна поморска и ваздухопловна снага у региону. Куда ће запловити, куда ће кренути, незахвално је тренутно процењивати, али је сигурно да је усмерена према државама и покретима који нису у складу са америчким интересима, а то су пре свега Сирија и Иран“, каже Ковач за Спутњик.
Уз констатацију да простор Блиског истока није стабилизован, он истиче да све те снаге, посебно поморске и ваздухопловне, па и копнене, а и специјалне јединице, имају улогу да га стабилизују по мери и интересима које дефинишу САД.
„Из последњих случајева јасно је да такозвана Исламска држава, која није сама настала, није ни нестала. Она и даље постоји кроз многе организације и још непоражене покрете који су под различитим мотивима формирани као антивладине снаге које се боре против легитимне власти Сирије“, истиче саговорник Спутњика, објашњавајући присуство америчког носача авиона у Средоземљу на пропутовању ка одредишту.
„Хари Труман“ је претходно борбена дејства на територији Сирије, односно територији под контролом такозване Исламске државе, имао у првој половини 2016. године. По повратку у базу, на њему су унапређене унутрашње и спољашње комуникационе мреже и реновирано је око 2.300 метара палубе и 8.600 квадратних метара хангарног простора.
Укупна дужина му је 333 метра, ширина 78 метара, а површина за слетање 1,8 хектара, што је величине три фудбалска игралишта. Америчкој војсци испоручен је 1998. године, а на прву пловидбу кренуо је 2000. године. Учествовао је у операцијама у Авганистану и Ираку, а 2003. године током операције свргавања ирачког председника Садама Хусеина с овог носача обављено је 1.280 летова и избачено 700 тона пројектила.