Тачније, Бела кућа је навела да неће дати ни цента за обнову разрушених рејона земље који се налазе под контролом председника Башара ел Асада. А пошто су Асадове снаге на корак до тога да поврате власт на целој територији Сирије, то значи да Американци неће учествовати у мисији враћања живота у нормалу у ратом разрушеној земљи.
На тај начин Американци „подстичу политички процес у Сирији“, навео је представник Стејт департмента, чије речи је објавила прес-служба ресора.
Вашингтон је још у јануару одбио да учествује у реконструкцији стамбених рејона и инфраструктуре у Сирији, док тамо не буде извршена уставна реформа и не буду одржани председнички избори. Сличан став је изнела и ЕУ.
Међутим, Дамаск може да се обрати на више адреса и затражи помоћ у обнови земље. Између осталих, Иран је спреман да помогне свом суседу. О овом питању је било речи и на међународном економском форуму на Јалти протеклог викенда. Наравно, све ће ићи много брже када Дамаск покрене производњу и извоз нафте.
Како се претпоставља, за обнову Сирије ће бити потребно од 200 до 400 милијарди долара.
САД, Велика Британија и Француска су 14. априла ујутру извеле ракетне нападе на сиријске административне објекте, који су, према њиховом мишљењу, коришћени за производњу хемијског оружја.