У нацртима, чије је одломке објавио „Блиц“, наводи се и да ће Србија наставити сарадњу са НАТО-ом и Организацијом уговора о колективној безбедности (ОДКБ) као војно неутрална земља.
О нацртима две стратегије до 15. маја спроводи се јавна расправа, у којој учествују представници државних органа, стручна јавност, као и сви заинтересовани, додаје лист.
Како се истиче, текстови оба нацрта биће објављени на округлим столовима и стручним расправама у Новом Саду, Нишу и Београду.
У деловима нацрта, које је лист објавио, напомиње се да Србија неће признати једнострано проглашену независност своје јужне покрајине, али да ће у интересу регионалне стабилности и што бољих српско-албанских односа наставити дијалог са привременим институцијама у Приштини уз посредовање ЕУ, до постизања „одрживог и обостраног договора“.
Наводи се да се Србија залаже за дословно и доследно спровођење свих постигнутих договора у оквиру Бриселског споразума, као и да ће активним радом у међународним организацијама и билатералном сарадњом тежити да спречи чланство и афирмацију једнострано проглашене независности КиМ у међународним организацијама, посебно у УН.
У нацртима, пише лист, стоји да ће Србија пружити пуну подршку учешћу Срба у раду привремених институција у Приштини и да ће, ради заштите српског и другог неалбанског становништва и повећања безбедности свих грађана у покрајини, предузети све потребне мере у складу са Резолуцијом СБ УН 1244.
Истиче се да се Србија залаже за несмањено присуство Кфора и да се противи промени мандата и трансформацији наоружаних формација, која се називају „косовске снаге безбедности“ у оружане снаге, јер би се тиме дестабилизовала ситуација у АП Косово и Метохија и нарушила безбедност у региону.
Када је реч о интеграцији у политику ЕУ, наводи се да је Србија чврсто опредељена да у оквиру процеса приступања доприноси заједничкој спољној, безбедносној и одбрамбеној политици ЕУ, те да се интегрише у концепте те европске политике.
Нацртима је предвиђен наставак сарадње са кључним међународним субјектима, пре свих са сталним чланицама Савета безбедности УН.
„Србија је опредељена за јачање дијалога и сарадње са традиционалним партнерима, привредама у успону, као и са развијеним државама за које нас везује низ заједничких пројеката у области привреде, културе, просвете, науке и спорта. У оквиру билатералне и мултилатералне сарадње с тим државама, тежиште ће бити на наставку њихове позиције непризнавања независности Косова“, наводи се у нацртима, преноси „Блиц“.
Предвиђена је и сарадња Србије са ОДКБ-ом ради доприноса глобалној стабилности и безбедности, у складу са политиком војне неутралности.
Истиче се и да Србија нема намеру да постане чланица НАТО-а, нити другог војног савеза, али да жели да са свим партнерима унапређује поверење и остварује заједничке циљеве.
Танјуг