По његовим речима, не сме се дозволити да терористи дођу у посед оружја за масовно уништење.
„С времена на време тај фактор се користи као провокација како би се посејао хаос међу становништвом и у међународној заједници се створила лажна слика о конфликту. Последњи пример је очигледно измишљени хемијски напад у сиријском граду Думи“, нагласио је Шојгу.
Навео је да су пропали планови милитаната о стварању псеудокалифата и да су терористи ослободили већи део територије Сирије.
Он је затражио помоћ држава-чланица Шангајске организације за сарадњу у обнови Сирије.
„У овом тренутку створени су сви услови за обнову Сирије као јединствене, недељиве државе. Међутим, за постизање тог циља потребно је да предузму напоре, не само Русија, већ и друге чланице међународне заједнице“, саопштио је он.
Министар је оптужио САД и друге државе да подстичу трку у наоружању, али да нису спремне на сарадњу на равноправном нивоу, чак ни са традиционалним партнерима.
„Сведоци смо трансформације међународних односа, њиховог преласка на мултиполарни систем који карактерише прерасподелу сфера утицаја и оштру конкуренцију за регионално и глобално лидерство. У тим условима САД желе да сачувају улогу хегемона у међународним пословима, искористе сва средства, укључујући војна, подстичу земље на нову трку у наоружању“, објаснио је Шојгу.
„То потврђује нова америчка доктрина у области националне безбедности и одбране и њихов напор да ревидирају најважније међународне споразуме, укључујући и одлуке УН и основне принципе Светске трговинске органiзације“, казао је on.
САД „без имало срама“ објављују да трендови у светској политици и економији, које они сматрају неповољним, могу да се „поправе“војном силом, рекао је Шојгу.
Централна Азија
Милитанти ДАЕШ-а, након пораза у Сирији и Ираку, премештају се у централну и југоисточну Азију, где стварају терористичке ћелије, рекао је Шојгу.
„Ситуација се компликује јер терористи користе савремено наоружање, међу којима су дронови“, закључио је руски министар.
„Дронови које примењују милитанти у Сирији могу да дејствују на растојању од преко 100 километара. Они не могу бити направљени без техничке помоћи развијених држава. Употреба таквих средстава у густо насељеним местима може имати катастрофалне последице“, изјавио је Шојгу.
Он је додао да Министарство одбране Русија предузима мере за спречавање преласка милитаната из северног Авганистана на територију држава чланица ОДКБ у централној Азији. И вези с тим, повећана је борбена готовост руских војних база у Таџикистану и Киргизији.