Лош резултат на предсједничким изборима, млака кампања, као и свакодневни унутаропозиционе оптужбе по много чему су огледало политичке фарсе коју би опозиционари могли скупо да плате већ 27. маја на локалним изборима.
Ад хок формирана НВО са називом „Центар за академски интегритет“ прије неколико дана је на конференцији за медије изашла са тврдњом како је магистарски рад лидера Демократа Алексе Бечића плагијат, што је одмах послужило као повод за оштар вербални сукоб између Демократског фронта и новоформиране коалиције Демократа и ГП УРА.
Тешке оптужбе и несакривени одијум који очигледно влада између два најјача опозициона субјекта, осим што у највећој мјери открива кључне разлоге незадовољавајућег резултата њиховог заједничког кандидата на предсједничким изборима Младена Бојанића, тренутно пријети и да значајно погорша укупне шансе опозиције пред локалне изборе у Подгорици.
Тврдњу о наводном плагирању магистарског рада Алексе Бечића Демократе су оцијениле као „монструозну, удбашку и политичку подметачину“, иза које стоје дио Демократског фронта и ДПС, а све у циљу како би тој партији била „нанесена политичка штета у сусрет предстојећим изборима у Подгорици и још 11 општина“. Бечић такође наводи и да иза свега стоји „организована криминална група“, која се бави чак и монтажом видео-записа сексуалне конотације.
„Демократе имају сазнање да ова организована криминална група за преваре ради на монтажи видео-записа сексуалне конотације како би монструозним монтажама у стилу класичних превараната покушали да дискредитују најближе сараднике предсједника Демократа“, поручио је Бечић.
Са друге стране Демократски фронт оптужио је Демократе и Грађански покрет УРА да су објављивањем своје коалиције у јеку предсједничке кампање директно „минирали“ заједничког кандидата Младена Бојанића, као и да тај савез од почетка „није био заинтересован за озбиљну подршку Бојанићу“, а што је, како је прецизирао посланик ДФ-а Јован Вучуровић, потврдио и сам Алекса Бечић изјавом да одговорност за пораз у првом кругу „треба да осјећају они који су тражили да он не буде кандидат за предсједника Црне Горе“.
Поред тога, из ДФ-а такође замјерају и то што неки од челника новоформиране коалиције Демократе — УРА отворено нападају Српску православну цркву и Митрополију црногорско-приморску и уз то директно позивају на рушење цркве на Румији, што све заједно појачава перцепцију о посвађаности и разједињености црногорске опозиције чије разлике по многи питањима дјелују практично непремостиве.
Такође, оно што потенцијално може бити проблем за добар резултат коалиције Демократе-УРА чији су челници планирали да те партије буду окосница будуће власти на локалном нивоу у Подгорици, по многим аналитичарима, свакако јесте „непринципијелност“ и „неприродност“ поменуте коалиције, односно чињеница да су многи симпатизери Демократа идеолошки миљама удаљени од политике Грађанског покрета УРА.
Све у свему лош резултат на предјседничким изборима, анемична и млака кампања, присуство међуопозиционе пизме, као и свакодневни унутаропозициони напади и оптужбе, по много чему огледало су политичке фарсе коју би опозиционари могли скупо да плате већ 27. маја на локалним изборима, а након чега ће и највеће ентузијасте бити тешко убиједити да и даље подржавају ту и такву опозицију. За то вријеме чак и ДПС може слободно да се позиционира негдје са стране и да на миру посматра опозициони театар апсурда.