„У децембру 2015. године генерални директор ИАЕА Јукија Амано представио је борду гувернера финалну процену прошлих и актуелних отворених питања која се тичу иранског нуклеарног програма. У свом извештају Агенција је утврдила да је пре 2003. године у Ирану формирана организациона структура погодна за координацију догађаја везаних за развој нуклеарног експлозивног уређаја. И иако су неке активности спровођене након 2003. године, оне нису биле део координисаних радова“, коментарисао је портпарол ИАЕА изјаву премијера Израела о нуклеарним активностима Ирана које избегавају контролу Агенције.
Према његовим речима, „општа процена Агенције била је да је у Ирану до 2003. године у оквиру координисаног рада спроведен низ активности везаних за развој нуклеарног експлозивног уређаја, а неке активности су спроведене након 2003. године“.
„Агенција је такође утврдила да ове активности не излазе изван оквира техничке изводљивости и научних истраживања, као и да су погодне за стицање одређених техничких капацитета и способности. У истом извештају се наводи да Агенција није имала поуздане знаке активности Ирана везане за развој нуклеарног експлозивног уређаја након 2009. године. На основу извештаја генералног директора борд гувернера изјавио је да је разматрање овог питања затворено“, закључио је он.
ИАЕА је, такође, истакла да Агенција не намерава да дâ јавну оцену изјаве израелског премијера Бенјамина Нетанијахуа.
Истовремено, портпарол америчког Стејт департмента изјавио је да САД не планирају да предају документе Међународној агенцији за атомску енергију, који наводно доказују постојање тајног нуклеарног програма Ирана.
„Информације припадају израелским властима, тако да питање да ли они планирају да га представе широј јавности, треба упутити њима“, одговорио је представник Стејт департмента на питање да ли су Сједињене Америчке Државе спремне да предају документа или да помогну у томе.
Премијер Израела Бенјамин Нетанијаху изјавио је 30. априла да Израел има на располагању око 100.000 папирних и дигиталних докумената који доказују да је ирански нуклеарни програм имао тајну војну компоненту под називом „Пројекат Амад“.