Према подацима стручњака, количина пшенице која се извози у земље Европске уније 2018. године опала је за 12 одсто у поређењу са 2017. годином.
У саопштењу се наводи да су европски извозници пшенице изгубили део на тржишту Северне Африке и Блиског истока, а притом им је Русија стала на пут.
Стручњаци истичу да је последица везана и за то да количина и квалитет руске пшенице одговарају цени.
Свакако, Русија је допринела томе да у ЕУ опадне извоз пшенице. Те податке навело је Министарство пољопривреде САД.
„ЕУ се суочила са озбиљном конкуренцијом на извозном тржишту, посебно са Русијом и земљама Црноморског региона, као и падом евра. Према подацима, обим извоза пшенице из земаља ЕУ свакако опада и најнижи је за протеклих пет година“, саопштило је Министарство пољопривреде САД.
Према америчким подацима, 2016-2017. године ЕУ је извозила 27,3 милиона тона, а извоз је опао на 24 милиона тона 2017-2018. године.
У документацији се наводи да су главни увозници пшенице из ЕУ земље Северне Африке и Блиског истока, пре свега — Алжир, Мароко, Саудијска Арабија и Египат. Иако је у периоду 2016-2017. године ЕУ изгубила свој део на том тржишту, свакако је Русија као конкуренција утицала на то.
„Такав резултат је повезан и са растом наше производње. Више извозимо, зато и јесмо конкуренција“, наводи руски експерт.
Раније је Министарство пољопривреде САД давало изјаве на тему раста руског извоза пшенице. Према прогнозама америчких стручњака, извоз пшенице ће у јулу 2018. достићи рекордних — 31,5 милиона тона. То све указује да ће заузети прво место, а тиме ће и престићи САД.
Руски министар пољопривреде Александар Ткачов истиче да Русија потискује САД када је извоз пшенице у питању. Према његовим речима, због тога амерички фармери трпе финансијске губитке.
Треба истаћи да је 2017. године Русија почела да извози пшеницу на тржишта Мексика, Колумбије и Лаоса.