Амерички Стејт департмент замрзао је финансирање организације „Бели шлемови“ која делује у Сирији, а према наводима ТВ канала Си-Би-Ес, који се позива на дипломатске документе, у току је преиспитивање даљег плаћања те организације.
Подсећања ради, Стејт департмент покрива трећину буџета „Белих шлемова“, групе коју оптужују за информативни рат против сиријских власти, а која је објавила видео који наводно доказује да је сиријска војска у граду Думи применила хемијско оружје. Овај снимак је за САД, Француску и Британију био оправдање да изврши ракетне ударе на Сирију 14. априла.
Међутим, крајем априла Русија је организовала брифинг за представнике Организације за забрану хемијског оружја,на ком су сведоци потврдили да је хемијски напад измишљен. Међу сведоцима је био 11-годишњи дечак Хасан Дијаб који фигурира на снимку који су направили „Бели шлемови“.
И политички аналитичар Александар Павић за Спутњик каже да без „Белих шлемова“ не би могла да се склопи прича о наводном хемијском нападу снага сиријског председника Асада.
„Они су један од главних стубова западног интервенционизма и мешања у сиријски грађански рат, а Вашингтону су служили као покриће за разне, такозване хуманитарне интервенције, претње и лажи. Утолико пре је вест да Америка престаје да финансира ’Беле шлемове‘ изузетно значајна, имајући у виду да они јесу производ ’дубоке државе‘, и то не само америчке, већ и британске. Зато ово сада може да значи неколико ствари — да је најава престанка финансирања ’Белих шлемова‘ заправо покриће за нешто што ће тек уследити, као што је био случај да је најављено повлачење америчких снага из Сирије, а онда су се појавили ’Бели шлемови‘ и режирани хемијски напад на цивиле“, оцењује Павић.
Такође, додаје наш саговорник, ова вест не мора да значи да ће „Бели шлемови“ престати са радом.
„Могућа је и опција да ће финансирање ’Белих шлемова‘ преузети неко други, попут Саудијске Арабије или Емирата, односно земље на које рачунају они који хоће да наставе са интервенцијом у Сирији, које ће преузети на себе ту америчку улогу уколико она буде смањена. О томе се већ говорило, па све ово не мора, нажалост, да значи да је ово крај ’Белих шлемова‘“, каже Павић.
Експерт руског Института за стратешка истраживања Владимир Фитин сматра да је замрзавање финансирања „Белих шлемова“ исправна реакција на оно што је та организација досад радила, посебно на њихове пропусте и грешке.
„’Беле шлемове‘ су финансирале западне земље, пре свега САД и Велика Британија. Постајало је све очигледније да се ’Бели шлемови‘ баве фалсификовањем стварности, са циљем дискредитовања Москве и Дамаска током сиријског грађанског рата. Делује да су Американци схватили да је боље да ’васпитавају‘ нове снаге и улажу у ’озбиљније партнере‘ који би ’свој посао радили квалитетно‘“, оцењује Фитин.
Александар Павић такође не искључује могућност да Америка обуставља финансирање „Белих шлемова“ јер су сувише компромитовани.
„Можда они више немају где да се искористе, или једноставно више нису вредни толико пара, будући да су у Сирији велики градови углавном ослобођени. Можда су израчунале да више не вреди да се у њих улаже, па ће можда наћи неку алтернативу, неке друге, још ’беље‘ шлемове“, примећује Павић.
Сличног става је и руски стручњак за Блиски исток Сергеј Демиденко, који одлуку Стејт департмента види као потрагу за неком новом и стручнијом организацијом која ће спроводити америчке интересе у Сирији.
„Мислим да Американци сада преиспитују своју војну, политичку, али и медијску стратегију у Сирији и зато желе да се ослањају на поузданије изворе него што је то било до сада. Свето место празно не бива — уместо ’Белих шлемова‘ појавиће се неке друге организације, јер САД имају довољно ресурса да направе још низ сличних организација које ће радити у складу са новом стратегијом Америке на Блиском истоку. Та нова стратегија, по мом мишљењу, биће уперена не само против Сирије, већ и против Ирана“, сматра Демиденко.