Вест да је десет авиона МиГ-31 са „кинџалима“ спремно за употребу „у зависности од ситуације“ објавио је 5. маја заменик министра одбране Русије Јуриј Борисов.
Према речима неколико високих званичника у Пентагону, Сједињене Америчке Државе немају никакву ефикасну заштиту од овог руског хиперсоничног оружја. На пример, америчка одбрамбена средства не могу да пресрећу ракете које развијају брзину од више од три маха (брзине звука), док „кинџали“ могу да лете брзином од 10 маха, пише портал.
Војни званичници такође истичу да САД нису способне да се носе чак ни са совјетским субсоничним ракетама породице „Скад“.
Экипаж истребителя МиГ-31 Воздушно-космических сил #ВКС выполнил практический учебно-боевой пуск гиперзвуковой ракеты высокоточного авиационного ракетного комплекса #Кинжал в заданном районе. Пуск прошел штатно, гиперзвуковая ракета поразила заданную цель на полигоне pic.twitter.com/xLguUwGrQW
— Минобороны России (@mod_russia) March 10, 2018
Ракету „Кинџал“ први пут је представио председник Русије Владимир Путин 1. марта у обраћању Савезној скупштини. Руски лидер је рекао да је ова ракета недоступна за све постојеће системе противваздушне и противракетне одбране.
Авион МиГ-31 је оптимизован за ношење екстремно тешких ракета, а његова велика брзина је одлична за постављање „Кинџала“. Лансирање ракете се одвија на висини од више од десет километара. Он обара циљеве на растојању од око 2.000 километара, што премашује домет противваздушне одбране потенцијалног противника.