На тај начин, према речима Дувена, српске боровнице пронаћи ће „сигурно место на европском тржишту“.
Како објашњава, Србија је веома погодна за узгој боровнице, јер има идеалну надморску висину и друге климатске услове, а поручује да би боровнице могле постати специфичан српски бренд.
„Квалитет српских боровница је изузетно висок. Њихова посебна предност јесте што сазревају почетком јуна, када је на европском тржишту својеврсан вакум, јер су Шпанци завршили са бербом, а Пољаци нису још почели“, каже Дувен.
Међутим, напомиње, српски произвођачи морају да задовоље стандарде које европско тржиште очекује.
„Ми смо ту да их посаветујемо и да сарађујемо са њима, како би што више напредовали. Наше потребе за боровницом су велике, тако да отварањем откупног центра готово је извесно да ће све српске боровнице наћи пласман на европском тржишту“, истиче Дувен за „Агро прес“.
На питање колика ће бити откупна цена, Дувен је одговорио да још не зна јер то зависи од понуде и потражње на тржишту, али цена српске боровнице, истиче, никад није ниска и каже да узгајивачи могу добро да зараде.
Прошлогодишња просечна откупна цена износила је шест евра, а слична се, према речима познаваоца, очекује и ове године. Да је боровница биљка будућности, препознали су и многи Срби, који су се одлучили на њен узгој, па је тако Миња Јеремић у Ваљеву на једном хектару засадио 2.500 садница пре две године и овог лета очекује први род.
„Ово ће бити прва година за пласман. За један хектар очекујем род од скоро тону и по. Одлична је вест што се у Србији отвара холандски откупни центар, јер нећемо имати бојазни за пласман боровница“, истиче Јеремић.
Он за „Агро прес“ каже да је до сада уложио скоро 40.000 евра и то без противградне заштите, да је користио субвенције државе, али и да је уложио доста свог новца.
Танјуг