Споразум предвиђа трговинско-економску, научно-технолошку и социјално-хуманитарну сарадњу, а поред губернатора Орлова споразум је потписао и председник Владе Војводине Игор Мировић.
Према речима Орлова, ово је први регионални споразум од успостављања руско-српских дипломатских односа пре 180 година, који је једна руска регија потписала са српском покрајином што, како оцењује, представља невероватан помак у сарадњи двеју земаља.
Архангелска област се такође представила српском тржишту на Пољопривредном сајму који се одржава у Новом Саду. Заједно са делегацијом допутовали су и представници 10 компанија из Архангелске области, а првог дана боравка у Србији већ су потписана три уговора који предвиђају извоз робе из Архангелска у Србију. Када је реч о увозу робе из наше земље, Орлов је указао да је за Архангелски регион најпотребнија роба пољопривредне производње.
Како је прецизирао, реч је првенствено о воћу и поврћу, будући да су управо те намирнице најпотребније том северном руском региону, где пољопривреда не успева, узимајући у обзир климатске услове. Поред тога, указао је, интересантни су и производи компанија које се баве прерадом меса, с обзиром да ни та област није толико развијена.
„Међутим, највише бисмо желели када бисмо успели да пронађемо нека заједничка решења, како да помогнемо једни другима“, истакао је Орлов.
Нешто раније је на састанку у Привредној комори Србије са представницима из Архангелска речено да је укупна трговинска размена са Русијом у 2017. години износила 2,6 милијарди долара, те да се и ове године бележи тренд раста извоза српских производа у Русију.
Наводећи да постоји простор за унапређење пословне сарадње, Орлов је навео да је трговинска размена Србије и Архангелске области у 2017. години износила 30 милиона долара, што је изузетно мало, те да очекује да ће она бити за 20 милиона долара већа.
Иначе, свечаном потписивању споразума у покрајинској влади присуствовао је и амбасадор Русије Александар Чепурин, који се осврнуо на питање друштвене сарадње између Војводине и Аргхангелске области, указавши на то да је Мировић у свом обраћању рекао да наредне године планира да у Новом Саду одржи акцију „Бесмртни пук“.
„Ове године ’Бесмртни пук‘ је одржан у Србији у највећем светлу до сада, у акцији је учествовало у најмању руку три пута више људи него претходне године. Одржан је у шест градова Србије, а укупно је учествовало око 6.000 људи, од којих је око 3.500 у Београду и 1.500 у Нишу“, навео је Чепурин.
Он је додао и да је Русија спремна да помогне приликом организације ове акције, иако Амбасада није главна институција која ту акцију у Србији спроводи. Додао је да „без учешћа грађана Новог Сада ова акција не може бити потпуна“.
„То што је господин Мировић предложио да се акција одржи у Новом Саду је јако добар сигнал и биће нам изузетно драго да се и Војводина прикључи овој свечаности“, додао је он.
Чепурин се осврнуо и на питање културне размене између Војводине и Архангелске области, рекавши да је заједно са делегацијом у Нови Сад допутовао и Државни академски Северноруски народни хор, који је одржао концерт у уторак увече, 15. маја, у Културном центру Новог Сада, те да се тренутно ради на организацији њиховог великог концерта у нашој земљи, али и на одласку српских уметника у ту руску област.
Иначе, поред Архангелске области, на Сајму пољопривреде представљена је и област Нижњег Новгорода, као и још три руске компаније — „Фосагро“, која се бави производњом минералног ђубрива, „Гама Роботикс“, компанија за производњу дронова, и „Уралски собољ“ — који се специјализовао за производњу крзна.