Током августовског пуча Државног комитета за ванредне ситуације у СССР-у 1991. године, будући председник Русије Владимир Путин, који је у то време радио код првог градоначелника Санкт Петербурга Анатолија Собчака, био је у незавидној позицији, пошто је био официр КГБ-а, а председавајући КГБ СССР-а Владимир Крјучков се придружио пучу.
Путин је испричао да се током пуча нашао у тешкој ситуацији — Собчак је отворено подржавао Бориса Јељцина, али је део безбедносних снага био на страни Комитета за ванредне ситуације, који је настојао да спречи пропаст Совјетског Савеза. Путин је, како је рекао, донео „најисправнију одлуку“.
„Прво, морам да се осећам самоуверено“, рекао је Путин. „И зато је у овој ситуацији најисправнија ствар за мене била да напишем извештај и поднесем оставку.“
Према речима руског председника, он је био сигуран да неће успети тако лако да добије оставку од Кручкова, али је Собчаков утицај дозволио да се ово питање реши. Догађаји који су уследили у наредних неколико дана показали су да је Путин поступио исправно оставши на страни актуелне власти — Државни комитет за ванредне ситуације не само што није успео да оствари своје циљеве, него је добио и негативну историјску оцену Руса због покушаја обнове совјетског система и побуне против актуелне власти.
Филм „Собчаков случај“ говори о првом градоначелнику Санкт Петербурга Анатолију Собчаку. Филм ће бити премијерно приказан у Русији 12. јуна 2018, а светску премијеру имао је на затвореној пројекцији Канског филмског фестивала 15. маја.