Водећи руски и страни политичари, научници, угледни експерти, шефови компанија и пословних удружења, инвеститори, представници медија и јавног живота разговараће о кључним питањима стања светске економије и њеним перспективама.
Централни догађај форума биће пленарно заседање на којем ће учествовати председник Русије Владимир Путин, председник Француске Емануел Макрон, премијер Јапана Шинзо Абе и шефица ММФ-а Кристин Лагард.
Од високих гостију из иностранства на форум ће доћи и нови потпредседник Кине Ванг Ћишан.
Председник Републике Српске Милорад Додик је најавио да ће у петак, 25. маја, на Економском форуму у Санкт Петербургу разговарати са Путином о даљој економској сарадњи, као и о опредељењу Српске да буде војно неутрална и да у томе прати Србију.
Он ће, између осталог, упознати руског председника са чињеницом да Американци имају укупно 18 милиона долара на располагању како би се умешали у изборни процес у БиХ. Од тога ће, како је навео, 12 милиона долара бити издвојено за плаћање медија који њима одговарају у БиХ и још шест милиона Амбасада САД има на располагању за програм спречавања руског утицаја на Балкану.
Како Спутњик сазнаје, Србију ће на Међународном економском форуму у Санкт Петербургу представљати саветник председника Александра Вучића Драгутин Матановић, министар рударства и енергетике Александар Антић, министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић и државни секретар Министарства пољопривреде и заштите животне средине Богдан Игић, који ће одржати низ билатералних састанака.
Програм Петербуршког форума обухвата више од 90 догађаја, укључујући пословне сесије, округле столове, бизнис дијалоге, дебате, билатералне састанке, итд.
Главна тема форума је „Стварање економије поверења“, што омогућава учесницима и гостима форума из целог света да размотре кључне изазове и пронађу начине како да се превазиђу вештачки наметнута ограничења у светској економији и политици, као и како да ојачају поверење међу пословним партнерима и државама, што ће дати снажан подстрек глобалном економском расту.
У оквиру форума пажња ће бити посвећена како питању развоја традиционалних сектора економије — енергетици, транспорту, бизнису, итд, тако и новим тенденцијама — технологијама, дигитализацији и иновацијама.
Страни инвеститори ће на састанку са Владимиром Путином говорити о томе како није остварена тежња да се Русија изолује, рекао је шеф Руског фонда за директне инвестиције Кирил Дмитријев.
Тај фонд у оквиру Петербуршког форума традиционално организује сусрет са водећим међународним инвеститорима и фондовима. Ове године очекује се близу 40 руководилаца највећих светских инвестиционих фондова из 20 земаља света са укупним обимом актива од преко 13,5 билиона долара. То је рекорд за све време одржавања таквих сусрета.
Овогодишњи форум се разликује од претходних и по бројности француске делегације коју предводи председник те земље Емануел Макрон. Ако је раније долазило пет до десет шефова француских компанија, ове године ће их бити 40. Француску делегацију чиниће укупно близу 200 привредника.
Путин и Макрон ће разговарати на маргинама форума, а са Абеом ће се руски председник састати у суботу у Москви.
Јапанске власти се надају да ће развој тесних веза са Москвом у сферама економије и безбедности довести обе стране до потписивања послератног мировног споразума и до решавања спора у вези са Курилским острвима, које су под руском контролом.
Дијалог „Русија-Француска“ отвара многа питања. Пре свега како ће промене у геополитичкој конјунктури и односима између Русије и ЕУ утицати на пословне контакте? Колики је вероватан сценарио уклањања међусобних трговинских баријера и санкција у блиској будућности? Који сектори руске економије потенцијално могу бити интересантни за француске инвеститоре и обрнуто? Учесници у пословном дијалогу расправљаће о тим и другим актуелним питањима, разговараће о новим правцима сарадње у дигиталној економији, ИТ технологијама, изградњи градова будућности и савремене инфраструктуре.
Француска је један од водећих европских партнера Русије. Између земаља је успостављена билатерална сарадња у областима политике, економије, културе и хуманитарне размене. Прошле године обим трговинске размене између две државе повећан је за 16,5 одсто, на 15,5 милијарди долара. Више од 500 француских компанија ради у Русији.
Русија и Француска планирају да на Петербуршком форуму потпишу низ докумената о развоју сарадње у нуклеарној енергетици и индустрији.
Париз је уочи Макронове посете Петербургу саопштио да француски председник намерава да дâ нови импулс у односима његове земље са Русијом.
Јелисејска палата је истакла да се „дијалог са Русијом одржава и наставља“, упркос несугласицама по питању ставова о сиријској и украјинској кризи или случају тровања бившег контрашпијуна Сергеја Скрипаља у Британији.
Руски медији наводе да ће највеће бизнис делегације на економском форуму у Петербургу бити из Јапана, САД и Француске, а да ће такође доћи и привредници из Велике Британије.
Амерички амбасадор у Русији Џон Хантсман одбио је да учествује у панелној дискусији о руско-америчким односима, јер се „плаши прекомерне пажње медија“. Он је првобитно потврдио учешће, али се касније предомислио.
У оквиру форума први пут ће бити отворена и територија иновација. Нова платформа — место за дијалог ИТ предузетника и инвеститора.
Форум се одржава у периоду празновања 315. годишњице од оснивања Санкт Петербурга, па ће у част тог догађаја бити организоване и бројне прославе у граду, а такође и културни део форума биће посвећен том празнику.
Међународни економски форум у Санкт Петербургу традиционално се одржава у јуну, али је ове године померен због Светског првенства у фудбалу, које ће бити одржано овог лета у 11 руских градова.