„Економски форум који се одржава у Санкт Петербургу је сјајна прилика да се састанемо са представницима Министарства пољопривреде и представницима Федералне службе за ветеринарски и санитарни надзор Русије и ово је наставак једне сјајне сарадње коју већ годинама имамо између наша два министарства“, рекао је за Спутњик члан српске делегације и директор Управе за заштиту биља Небојша Милосављевић.
Он је истакао да Србија и Русија имају „пуно заједничких тема и, на сву срећу, врло мало отворених питања“.
„Та отворена питања се некако у ходу решавају“, додао је Милосављевић.
Директор Управе за заштиту биља је навео да су теме разговора биле економска сарадња и могућности развијања сарадње између Русије и Србије.
„Могућности су стварно велике и на плану улагања и трговине, као и на плану размене искуства и знања наших институција“, рекао је Милосављевић.
Како је прецизирао, током састанка највише пажње је посвећено темама које се тичу извоза српских производа у Руску Федерацију.
„То је оно што је актуелно за нас. Ми сада имамо озбиљан извоз када говоримо о извозу воћа и поврћа у РФ, а жеља нам је да тај извоз проширимо. Он је на нивоу од 300 до 400 хиљада тона годишње, што је значајан износ у односу на пре неких шест-седам година…“, рекао је Милосављевић.
Према његовим речима, Србија је постала велики произвођач воћа и озбиљно рачуна на огромно руско тржиште, које постаје све „озбиљније и захтевније“.
„Жеља нам је да и у другим земљама које су у саставу савеза који чине Русија, Белорусија и Казахстан учинимо искорак и наставимо са извозом, пре свега производа животињског порекла. Ту очекујемо помоћ Русије и жеља нам је да и у том економском савезу направимо озбиљан продор“, истакао је Милосављевић.
Он је додао да се такође разговарало и о могућностима извоза руских производа у Србију. Како је нагласио, јачање поверења је основ сваке сарадње, а у односима Русије и Србије постоји огромно поштовање.
„Ако изузмемо енергетику, Русија је заинтересована за извоз неких прехрамбених производа. Руси су велики произвођачи шећера и уља и наравно да имају простора за извоз и када је реч о неким другим пољопривредним производима, као што је сушено воће, итд. Заинтересовани су и за извоз одређених врста месних прерађевина, односно производа животињског порекла. Дакле, све су то теме о којима разговарамо и, наравно, тржишта једне и друге земље су отворена.“
Одговарајући на питање где „шкрипи“ у сарадњи две земље, Милосављевић је рекао да проблем преставља транспорт.
„Транспорт је увек проблем. Стално покушавамо да нађемо најкраће путеве. Ми смо окружени земљама ЕУ и наш проблем јесте да дођемо са нашом робом на руско тржиште. С друге стране, и они опет имају проблем да дођу на наше тржиште без проблема. Дакле, транспортни путеви су наши највећи проблеми, а када њих превазиђемо онда ћемо и удвостручити извоз“, закључио је Милосављевић.