„Социјалистичка партија Србије је наследница Комунистичке партије, а СПС и Комунистичка партија Кине имају изузетно пријатељске односе и сарадњу и то говорим као министар спољних послова, а посебно као председник Партије“, рекао је Дачић, додајући да жели да се наши односи још више развијају, а посебно на партијском нивоу.
Шефица кинеске делегације Ју Хонгкви, која је на челу радне групе Дисциплинске комисије Централног комитета у Одељењу за организације ЦК, рекла је да то што је СПС наследила КП њих посебно радује јер смо се, каже, заједно борили за комунизам и социјализам.
Дачић је поменуо и да Србија никад неће заборавити кинеске жртве током НАТО бомбардовања када је погођена и кинеска амбасада, а шефица кинеске делегације поручила да су се Србија и Кина за време НАТО агресије заједно жртвовале и зато „велика раздаљина која нас територијално дели не омета наше пријатељство“.
„Ми подржавамо српски народ да иде путем који су изабрали у ЕУ интеграције. Желимо да наше две партије заједно раде, да координирамо наш развој. СПС игра важну улогу у Србији и стари је пријатељ КПК. Добри партијски односи и даље се развијају између наше две државе. Захваљујемо СПС-у и Србији што сте дали јасну подршку Кини у вези са Јужним морем. Наше две партије сада су у најбољим односима, али и даље можемо разменити искуства у надзору“, пренела је Ју.
Дачић је оценио да је Србија највећи пријатељ Кине у Европи, а да интензивирање политичког дијалога значајно доприноси даљем јачању сарадње и укупних односа две партије и две земље.
У делегације КПК био је амбасадор те земље у Србији Ли Манчанг, а састанку су присуствовали Жарко Обрадовић, потпредседник СПС Владан Заграђанин, председник Извршног одбора, и Миломир Премовић, Дачићев саветник.
Танјуг